Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa książek artystycznej i liberackiej w Tychach

JOL
Raymond Queneau: "Sto tysięcy miliardów wierszy". Przykład książki liberackiej.
Raymond Queneau: "Sto tysięcy miliardów wierszy". Przykład książki liberackiej. Jolanta Pierończyk
Trwa do końca stycznia w bibliotece centralnej przy ul. kard. Wyszyńskiego w Tychach. Jest to kolejne wydarzenie w ramach II Akcji Sztuki przebiegającej pod hasłem "Nowe". Nowością jest przede wszystkim książka liberacka.

Różnica pomiędzy książką artystyczną a liberacką polega na tym, że artystyczna jest dziełem wydawcy, który dołożył starań, by wyglądała ciekawiej niż inne, a liberacka jest od początku do końca dziełem autora.

W każdej normalnej książce pisarz jest jedynie autorem tekstu, a strona graficzna zależy od wydawnictwa. Liberacką projektuje sam pisarz. To on decyduje o rozmiarze, wielkości i kroju czcionki, on decyduje o rozmieszczeniu tekstu na stronie. On decyduje, czy to będzie książka-pudełko, w którym znajdą się luźne kartki, czy może ... butelka po wódce, na której ściankach znajdzie się tekst.

Sama liberatura nowością nie jest, bo takie książki tworzył już np. Stephane Mallarme, XIX-wieczny pisarz francuski, ale samo pojęcie "liberatura" ma dopiero 10 lat.

Gromadzeniem książki liberackiej zajmuje się czytelnia przy Małopolskim Instytucie Kultury przy Karmelickiej 27 w Krakowie. Do końca stycznia można ją oglądać także w tyskiej bibliotece.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto