Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa zdjęć i pamiątek z Czułowa sprzed 100 lat w Muzeum Miejskim w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Pozdrowienia z Czułowa. Zaproszenie na wystawę
Pozdrowienia z Czułowa. Zaproszenie na wystawę zaproszenie
Pozdrowienia z Czułowa. Wystawa zdjęć i pamiątek sprzed 100 lat w Muzeum Miejskim w Tychach rozpocznie się w piątek, 6 września, o godz. 18 i potrwa do 30 listopada.

Pozdrowienia z Czułowa to wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach poświęcona dzielnicy Czułów, która 100 lat temu była samodzielną miejscowością.

Będą to zdjęcia ze zbiorów Muzeum Historii Czułowa, wycinki ze starych gazet i wspomnienia czułowian urodzonych w okresie międzywojennym. Dużą wartością wystawy są zachowane oryginalne pamiątki, jak np. krzyżyk, który widać na zdjęciu ślubnym jednej z mieszkanek Czułowa czy eufonium, jakie na zdjęciu trzyma w ręku Franciszek Jakutek, dyrygent czułowskiej orkiestry „Lira”.

Ważnym wydarzeniem w Czułowie tuż przed wybuchem wojny, latem 1938 r., było przekazanie wojsku polskiemu karabinu maszynowego zakupionego ze składek czułowian. Widać to na zachowanych zdjęciach (szczegółową relację znajdziemy w książce pt. „Czułowski kocioł”). W muzeum stanie replika biedki, czyli jednokonnego wózka, z takim karabinem, jaki wówczas wojsko mogło otrzymać.

Przy okazji przekazania karabinu poświęcony został obraz MB Częstochowskiej i zawieszony na ścianie budynku administracyjnego Fabryki Papieru w Czułowie. Specjalnie na tę wystawę został zdjęty i będzie można go zobaczyć z bliska.

Mało kto dziś wie, że właśnie w Czułowie mieszkał Aleksander Swoboda, założyciel Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej, które woziło tyszan do Katowic.

Na wystawie zobaczymy nie tylko zdjęcia, ale także m.in. rachunek za paliwo, a nawet list karny z 1927 r. adresowany do konduktorki za to, że pozwoliła pasażerom jechać na przednim pomoście.

Stanie nawet słup, na którym znajdzie się rozkład jazdy z autentycznymi danymi z 1928 r.

Ciekawostką będą z pewnością wycinki z przedwojennych gazet. Okazuje się bowiem, że Czułów nierzadko trafiał na łamy. Echa różnych medialnych doniesień połączone ze wspomnieniami czułowian powinny przywołać klimat codziennego życia w Czułowie około 100 lat temu.

Z zachowanych pamiątek po przedwojennym Czułowie będzie można zobaczyć np. stolik z obrusem z nieistniejącej już restauracjiJana Faronia, kufel, wieko z kartonu na ubrania z przedwojennego sklepu Pawła Myrczka.

Ważną kartę w historii Czułowa stanowią powstania śląskie. Będzie i ten ślad na nowej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.
Zobaczymy dokumenty, odznaczenia, różnego rodzaju zaświadczenia. Jest np. zaświadczenie wystawione przez Leopolda Granka [ojca Floriana, który w 1945 r. był uczestnikiem Marszu Śmierci - red.] dla Jana Kamińskiego. Było to poświadczenie, że Jan Kamiński rozbroił oddział policji plebiscytowej w browarze tyskim.

Wystawa "Pozdrowienia z Czułowa", pierwszej takiej poświęconej w całości dzielnicy Czułów, zostanie otwarta w piątek, 6 września, o godz. 18 w Muzeum Miejskim w Tychach przy placu Wolności 1 i potrwa do 30 listopada. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto