18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzorro Design zaprojektowało nową wystawę w Tyskim Browarium. ZDJĘCIA+FILM

Justyna Przybytek
Tyskie Browarium
Tyskie Browarium Tyskie Browarium
Blisko 500 eksponatów, wśród nich kufle piwne z XIX wieku i największy zbiór birofiliów w Polsce, odnajdziemy na odmienionej wystawie stałej w Tyskim Browarium. Ekspozycję zaprojektowaną przez zespół Wzorro Design można oglądać od dziś.

Czym różni się od poprzedniej? Właściwie wszystkim. Pretekstem do metamorfozy są dziesiąte urodziny tyskiego muzeum, które w ciągu roku odwiedza nawet 40 tysięcy osób.

– Mamy bogate zbiory i mnóstwo informacji do przekazania. Nie sztuką jest jednak przytłoczyć zwiedzającego nadmiarem faktów. Chodzi o to, żeby narracja była przejrzysta, a opowiadana historia fascynująca – mówi Małgorzata Grabowska, koordynator Tyskiego Browarium.

Projektanci zadanie wykonali znakomicie. Wystawa jest duża, ale poruszamy się po niej intuicyjnie. - Prace nad liftingiem tej ekspozycji trwały kilkanaście miesięcy. Muzeum posiada liczne zbiory, ale uznaliśmy, że należy je ułożyć w sposób zgodny ze współczesnymi trendami projektowania wystaw – wyjaśniał Marcin Krater z Wzorro Design. Zgodnie z trendami, to znaczy m.in. łącząc nowe ze starym. Są więc na wystawie archiwalne zdjęcia, plakaty, stare kufle, beczki, czy butelki, ale sporo jest też multimediów. Multimedialnie przedstawione są procesy produkcji piwa, czy wykonywania beczek, jest też gra „Piwny ekspert” oraz kino, w którym zobaczymy film 3D.

- Staraliśmy się zachować harmonię między tym, co nowoczesne, a tym co tradycyjne. Szukaliśmy też nowych form wystawienniczych – wyjaśnia Katarzyna Pełka z Wzorro Design. Efektem poszukiwań są m.in. stoły prezentujące piwne etykiety i podkładki: poruszając pokrętłem, przesuwamy taśmę, na której chronologicznie umieszczono eksponaty.

Projektanci podzielili wystawę na cztery czytelne części: historyczną, część poświęconą briofili, kulturze picia piwa oraz dotyczącą marki Tyskie. Znajdziemy tu w sumie około eksponatów, najstarszy jest kufel z końca XIX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto