Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XI Karnawał Języka Polskiego: Morcinkowe Czytanie, warsztaty, gawędy

Aneta Czyrwik
XI Karnawał Języka Polskiego
XI Karnawał Języka Polskiego Witold Naglik
XI Karnawał Języka Polskiego w Tychach trwa. Odbywają się warsztaty, gawędy i Morcinkowe Czytanie. Były m.in. warsztaty frazeologiczne i dziennikarskie, gawęda historyczna. A tematem Morcinkowego Czytania była poezja Władysława Broniewskiego.

XI Karnawał Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Tychach. Warsztaty z frazeologii

„Czy wiecie co to są frazeologizmy?” – rozpoczęła pytaniem warsztaty Anna Wacowska, polonistka z Zespołu Szkół nr 1. Frazeologizmy to ustabilizowane w danym języku związki wyrazowe. Dzielą się na wyrażenia (np. krokodyle łzy), frazy (np. zakochać się na zabój) i zwroty- czyli przysłowia, powiedzenia lub cytaty.
Anna Wacowska podkreśliła, że trzeba wiedzieć kiedy można używać frazeologizmów. „Nie mogę powiedzieć na lekcji, że ktoś jest głupi jak but. Ale mogę np. stwierdzić, że klasa 2e przekroczyła Rubikon.” Te frazeologizmy, które swoje pochodzenie czerpią z mitologii, biblii czy baśni (np. niewierny Tomasz, stajnia Augiasza, pięta Achillesa) możemy używać w sytuacjach oficjalnych. Te które narodziły się z mowy potocznej jak np. wciskać komuś kit, w sytuacjach oficjalnych należy unikać.
Głównym tematem obchodów XIi Karnawału jest Wisła, więc frazeologizmy były tematycznie powiązane:
* Zawracać kijem Wisłę – porywać się na działanie beznadziejne.
* Nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki– nic nie może zdarzyć się dwa razy, rzeka w jednym miejscu nigdy nie będzie taka sama, bo ciągle płynie.
* Nie pchaj rzeki, sama płynie – nie ingerować w coś, co toczy się własnym trybem.
* Cicha woda brzegi rwie- ktoś łagodny i spokojny zaskakuje tym, że jest głośny i skory do psot i figli.
* Choć z mostu do rzeki skacz – znaleźć się w położeniu bez wyjścia.
* W mętnej wodzie ryby łowić – czerpać zyski z nielegalnych interesów.
* Patykiem na wodzie pisane – coś bardzo niepewnego i nie mającego się szans wydarzyć.
* Kropla drąży skałę – mieć cierpliwość, wytrwałe działania przynoszą oczekiwane rezultaty.
* Dziesiąta woda po kisielu– bardzo dalekie pokrewieństwo.
* Rzucać się na głęboką wodę – ryzykować, podejmować trudne działanie.

XI Karnawał Języka Polskiego. Warsztaty dziennikarskie

Było o gatunkach dziennikarskich, komunikowaniu medialnym i tytułach prasowych. Warsztaty prowadziła dr Magdalena Ślawska – Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Gatunki dziennikarskie dzielą się na informacyjne i publicystyczne. Mogę je porównać do foremki, piasku i wykonanej z nich babki. Foremka to gatunek, a babka z piasku to tekst. Tekst jest zatem odbiciem gatunku

- mówiła dr Ślawska. Jednak gatunek to też inaczej forma komunikowania. Posługujemy się nimi na co dzień – są to np. prośby, kłótnie czy miłosne wyznania.
„Nie zgadzam się absolutnie z tymi, którzy twierdzą, że aby zostać dziennikarzem wystarczy mieć talent. Aby zagrać w szachy trzeba znać zasady gry, a dziennikarz chcąc napisać felieton musi wiedzieć w jaki sposób go skonstruować.” Młodzież dowiedziała się, że najistotniejszymi cechami tekstów dziennikarskich są komunikatywność i funkcjonalność, czyli aby tekst był zrozumiały dla każdego odbiorcy.

Dr Magdalena Ślawska przekonywała, że mimo ery kolorowych brukowców w prasie ciągle są fascynujące teksty. Polecała przeczytać dobre reportaże prasowe np. „Śliczny i posłuszny” Mariusza Szczygła i „500 euro za ciało, które zje kilogram” Joanny Wojciechowskiej.
Na warsztatach można było zobaczyć fotografię najstarszego polskiego czasopisma „Merkuriusz Ordynaryjny” z 1661r. Na koniec dr Magdalena życzyła młodzieży tego, aby byli dobrymi odbiorcami i potrafili odróżniać teksty dobre od złych.

XI Karnawał Języka Polskiego. Gawęda historyczna Marka Białonia

Gawęda rozpoczęła się wspomnieniem o plemionach Polan i Wiślan. Ci drudzy swoją nazwę zawdzięczają rzece Wiśle. „Kto wie, czy gdyby to Wiślanie zjednoczyli ziemie polskie, nasz kraj nie nazywał by się dziś Wisłą bądź Vistulą - skoro nazwa Polska pochodzi od Polan? Bardzo możliwe.” – zastanawiał się Marek Białoń.
Młodzież dowiedziała się, że rzeka Wisła największą rolę odegrała między XV a XVIII wiekiem. Lata 1466-1772 są określane mianem złotego wieku gospodarczego, głównie dzięki Wiśle, która jako rzeka spławna była wykorzystywana do transportu towarów, m.in.: zboża, miodu pszczelego, smoły i drewna, które eksportowane były przez prężnie rozwijające się miasto Gdańsk.
Historyk podkreślił, że zarówno dawna stolica Polski – Kraków, jak i teraźniejsza – Warszawa, umiejscowione są nad Wisłą, co też podkreśla wartość rzeki.
Od XIX wieku rola Wisły znacznie zmalała – powstała kolej i drogi asfaltowe, przez co nie trzeba było było korzystać z transportu wodnego. - Dziś rola Wisły jest inna – głownie prowadzi się na niej żeglugę śródlądową i turystyczną – podsumował Marek Białoń.

XI Karnawał Języka Polskiego. Morcinkowe Czytanie

Wiersze Władysława Broniewskiego wybrane przez Teresę Byrczek czytali: dyr. Grażyna Jurek, red. Jolanta Pierończyk, Dorota Grzesica, dyrektor SP 18, Maria Ziegert, Agnieszka Penkala i uczennica Iga Matras. Życiorys Broniewskiego czytali Teresa Wodzicka, dyrektor MDK 1 i Wojciech Szweda, anglista ZS 1.
Wprowadzeniem do czytania był "Polonez Warszawski" tańczony przez młodzież w strojach łowickich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto