Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Karnawał Języka Polskiego: Gustaw Herling-Grudziński Od piekła Sybiru po raj Neapolu ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
XIII Karnawał Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach: Kazimiera Głogowska-Gosz i Agnieszka Penkala (z lewej)
XIII Karnawał Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach: Kazimiera Głogowska-Gosz i Agnieszka Penkala (z lewej) Jolanta Pierończyk
XIII Karnawał Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Tym razem poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu (20 maja będzie 100. rocznica urodzin pisarza, więc rok 2019 jest Rokiem Herlinga-Grudzińskiego).

XIII Karnawał Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach rozpoczął się w tłusty czwartek i potrwa do wtorku, 5 marca. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Od piekła Sybiru po raj Neapolu". W tym haśle zawarte jest całe życie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który urodził się i wychował w Kielcach, jako 21-latek trafił na Sybir, a po wojnie został emigrantem politycznym, zmarł w Neapolu. Gustaw Herling-Grudziński starał się w swojej twórczości pokazywać godność człowieka.

Karnawał Języka Polskiego to tradycja naszej szkoły, jedyny taki karnawał w Polsce, za który dostaliśmy medal Roku Języka Polskiego ufundowany przez Senat RP. Zostaliśmy wtedy dostrzeżeni przez śp. Krystynę Bochenek

- mówi Agnieszka Penkala, polonistka i jedna z organizatorek Karnawału Języka Polskiego w ZS 1.

XIII Karnawał Języka Polskiego zainaugurowała wystawa plakatów przedstawiających poszczególne edycje imprezy.

- Wystawa pokazuje ludzi, wydarzenia, cytaty, ważne hasła, które towarzyszyły poszczególnym edycjom - mówi Agnieszka Penkala.

Na drugi dzień zaplanowano nowość: grę szkolną na temat Syberii. Zadania przygotowali nauczyciele biologii i geografii.

Dzień trzeci to spotkania z Kazimierą Głogowską-Gosz, której zmarły mąż poznał piekło Sybiru, oraz Czesławem Kwiecińskiim, pięciokrotnym olimpijczykiem w zapasach (rocznik 1942), który urodził się na Litwie niedaleko Kowna i jako 6-letnie dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem trafił na Sybir, gdzie spędził około 10 lat.

Na wtorek, ostatni dzień XIII Karnawału Języka Polskiego zaplanowano oglądanie spektaklu Teatru Cogito z Krakowa opartego na prozie Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat".

W programie Karnawału były też warsztaty z przekładu ("Inny świat" został napisany po angielsku).

Wtorek będzie ostatnim dniem XIII Karnawału Języka Polskiego, ale jeszcze w środę uczniowie Technikum Ochrony Środowiska ZS 1 będą mówić o zanieczyszczeniu klimatu na Syberii, a w przyszłości odbędzie się Morcinkowe Czytanie, którego tematem będzie proza Grudzińskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto