Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z kulturą Francji na ty

JOLANTA PIEROŃCZYK
Jeden z najbardziej znanych związków polsko-francuskich: Jan III Sobieski i jego francuska żona Marysieńka, czyli Marie-Louise d'Arquien./JOLANTA PIEROŃCZYK
Jeden z najbardziej znanych związków polsko-francuskich: Jan III Sobieski i jego francuska żona Marysieńka, czyli Marie-Louise d'Arquien./JOLANTA PIEROŃCZYK
Francja jest nieprzyzwoita i skandalizująca - mówił dr Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego podczas czwartkowej imprezy pod hasłem "Z kulturą Francji na ty".

Francja jest nieprzyzwoita i skandalizująca - mówił dr Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego podczas czwartkowej imprezy pod hasłem "Z kulturą Francji na ty". - Za mistrza nieprzyzwoitości uchodzi Gustav Flaubert, autor napisanej w roku 1857 powieści "Madame Bovary", za którą stanął przed sądem i został skazany na grzywnę za obrazę moralności.

Wykład naukowca otworzył przygotowany z niezwykłym rozmachem Dzień Francuski w kinie "Andromeda". Pomysł rzuciła Zenona Szczęsna, polonistka Zespołu Szkół nr 7. Podchwyciła go nauczycielka historii, Bernadeta Najdzińska-Skupnik, spodobał się młodzieży, mimo że lekcji języka francuskiego w tej szkole nie ma.

- Może właśnie tym ciekawszy nam się wydał ten temat - powiedziała jedna z konferansjerek, Jacenta Opitek z Technikum Przemysłu Browarniczego. - Chcieliśmy po prostu bliżej poznać ten kraj. Przygotowanie do takiej imprezy jest zawsze ciekawsze niż przygotowywanie się do lekcji z książki. Była to zresztą świetna zabawa.

Organizatorki zaraziły swoim pomysłem inne szkoły, które ochoczo wzięły udział w konkursie na najciekawszą gazetkę ścienną o Francji (nie wszystkie nagrody zostały w Zespole Szkół nr 7). A uczennice z ZS nr 5 zaśpiewały piosenkę w języku francuskim.

"Andromeda" utonęła podczas imprezy w barwach Francji. W kolorach francuskiej flagi była kolekcja prezentowanej mody oraz stroje tancerek.

"Siódemka" (czyli popularny "browarnik") wykorzystała w imprezie wszystkie swoje walory: dziewczęta ze szkoły odzieżowej uszyły suknie do rewii mody, uczniowie ze szkoły gastronomicznej zadbali o poczęstunek dla swoich kolegów.

A skoro pomysł wyszedł od polonistki, a przyłączyła się doń historyczka, program imprezy musiał być nasycony treściami z ich dziedzin. Publiczność zobaczyła zatem scenkę ze "Świętoszka" Moliera oraz urocze scenki na temat związków polsko-francuskich.
Impreza zakończyła się projekcją francusko-japońskiego filmu pt. "Wasabi".

ZENONA SZCZĘSNA:

- Darzę Francję ogromną sympatią, bardzo lubię francuską literaturę (zwłaszcza twórczość Villona) i może dlatego przyszedł ma na myśl właśnie ten kraj, kiedy pomyślałam sobie, że i nasza szkoła mogłaby zorganizować imprezę integrującą środowisko uczniowskie.

BERNADETA NAJDZIŃSKA-SKUPNIK:

- Od Francji zaczęło się jednoczenie Europy. Początek uczynił plan Schumanna, który miał zapobiec wojnie francusko-niemieckiej i stworzył podwaliny pod Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (z czasem dołączyły doń cztery inne państwa). A ponadto nasz kraj miał w przeszłości wiele wspólnego z Francją...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto