MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zaskoczenie możliwością ogłoszenia upadłości "Częstochowy" i "Łazisk"

LESZEK SOBIERAJ
Jaki los czeka łaziski zakład?  Fot. DARIUSZ ZAKRZEWSKI
Jaki los czeka łaziski zakład? Fot. DARIUSZ ZAKRZEWSKI
W piątek dyrekcja Huty "Łaziska" spotkała się w Warszawie z przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych w sprawie umowy na dostawy energii i cen w IV kwartale.

W piątek dyrekcja Huty "Łaziska" spotkała się w Warszawie z przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych w sprawie umowy na dostawy energii i cen w IV kwartale. Od wczoraj trwa uzgadnianie spotkań z dyrektorami kopalń, spółek węglowych, PSE, by jak najszybciej podpisać porozumienie i ustalić cenę węgla, która gwarantowałaby zakładowi rentowność. Jest na to szansa, bowiem cena tzw. węgla eksportowego w ostatnim czasie znacznie spadła.

Tymczasem od jakiegoś czasu do łaziskich hutników docierają niepokojące wieści związane z toczącymi się negocjacjami miedzy rządem polskim a przedstawicielami Unii Europejskiej. Jak doniosła jedna z gazet, w notatce sporządzonej po kolejnym spotkaniu miał znaleźć się zapis:
"Co do hut, nie ma rozbieżności między stroną polska a Eurostrategy (firma, która na zlecenie UE badała sytuację w polskich hutach). Ogłoszona zostanie upadłość Huty Częstochowa oraz Łaziska, jeżeli nie zostanie rozwiązany problem wysokich kosztów uzyskania energii jakie ponosi ta huta". Komisja unijna zgłosiła ponad 30 (!) zastrzeżeń do przygotowanego przez polską stronę programu restrukturyzacji hut. Problem w tym, że jeśli w najbliższych dniach polski rząd nie uzgodni z Unią programu restrukturyzacji hutnictwa, Bruksela przedstawi Unii własny program, który rząd będzie musiał przyjąć, jeśli chce wprowadzić Polskę do wspólnoty.

Nic zatem dziwnego, że w łaziskim zakładzie ponownie zapanował niepokój, choć nikt nie jest w stanie powiedzieć, w jaki sposób rząd mógłby zmusić hutę do ogłoszenia likwidacji, skoro zakład jest prywatną własnością.

- Przyznam, że zostaliśmy zaskoczeni takimi informacjami - powiedział nam prezes huty Marian Foryś. - Problem rzeczywiście dotyczy konkurencyjności naszych wyrobów, której zakład nie będzie mógł osiągnąć bez niższych cen energii. Nasi konkurenci zagraniczni mogą liczyć na niższą energię o 30 proc. Jeśli rząd rozwiąże wielokrotnie przez nas podnoszoną kwestię niższych cen energii, sytuacja zakładu stanie się zupełnie inna. Nie siedzimy z założonymi rękami, choć w sprawie rentownych cen energii dla dużych odbiorców jesteśmy bezsilni, podobnie jak wiele innych polskich zakładów, nie tylko hut. Wysłaliśmy do ministerstwa kolejne pismo, w którym wyjaśniamy nasze stanowisko i sytuację huty.

Jakiś czas temu huta przygotowała plan restrukturyzacji zakładu do 2010 roku. Został on zaakceptowany przez ministerstwo gospodarki, które jednak zaleciło dokonanie kilku poprawek. Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, do Brukseli dotarł pierwotny program, nie uwzględniający późniejszych zmian. Kiedy do Łazisk przyjechał przedstawiciel unijnej komisji, okazało się, że był przekonany, iż chodzi o hutę produkująca... stal, a nie żelazostopy. Spowodowało to sporo nieporozumień i niedomówień. Sytuacja "Łazisk" jest jednak inna niż pozostałych polskich zakładów hutniczych, chociażby dlatego, że jest to jedyna huta produkująca żelazostopy i prawie cała jej produkcja trafia na eksport. Niektórzy są zdania, że powinna być wyłączona z negocjacji z Unią na temat stali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaskoczenie możliwością ogłoszenia upadłości "Częstochowy" i "Łazisk" - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto