MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorscy terytorialsi i Anakonda-23. Malborska piechota pod Kwidzynem osłaniała przeprawę przez Wisłę dywizji ze Szczecina | ZDJĘCIA

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Opalenie-Korzeniowo: Terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka wspierali w działaniach żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.
Opalenie-Korzeniowo: Terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka wspierali w działaniach żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. DWOT
Manewry wojskowe w miejscowości Opalenie-Korzeniowo. To tu pojawili się pomorscy terytorialsi z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka. W ramach ćwiczeń Anakonda-23 pomorska ekipa wspierała w działaniach żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.

Ćwiczenia Anakonda-23. Swoje siły sprawdzają żołnierze i terytorialsi m.in. z Malborka i Szczecina

Jednym z elementów ćwiczeń Anakonda-23 była przeprawa promowa przez Wisłę. W tym zadaniu pomorscy terytorialsi z z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka udzielili wsparcia żołnierzom z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina, ochraniając kolegów z zachodu.

Zadaniem terytorialsów z północy Polski była przeprawa przez Wisłę na wysokości Kwidzyna.

- Scenariusz tego przedsięwzięcia zakładał, że kilkadziesiąt pojazdów wojskowych w tym Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak pokonają Wisłę dzięki przygotowanej przez saperów przeprawie promowej - komentuje kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. - Wsparcie tych działań a zarazem osłonę przeprawy przed atakiem przeciwnika zapewnili żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi zabezpieczyli dwa przyczółki po lewej i prawej stronie Wisły. Przed rozpoczęciem budowy przeprawy przeprowadzili rozpoznanie tego terenu pod kątem ujawnienia i neutralizacji zagrożeń.

- Podczas budowy a później transportu żołnierzy i sprzętu przez rzekę osłaniali przeprawę. Wystawili również posterunki obserwacyjne i patrolowe aby uniemożliwić dostęp do tego miejsca przeciwnikowi - relacjonuje kpt. Tomasz Klucznik.

Jak podkreśla rzecznik 7 Pomorskiej BOT, to była dobra okazja m.in. do sprawdzenia w praktyce umiejętności nabytych podczas szkoleń rotacyjnych.

- Współpraca z wojskami operacyjnymi, zwłaszcza podczas działań w realnych sytuacjach, pozwala zgrać wzajemne procedury oraz zacieśnić kooperację pomiędzy poszczególnymi pododdziałami - komentuje kpt. Tomasz Klucznik.

Ćwiczenie pod kryptonimem Anakonda-23 to dziewiąta edycja największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Te działania skoordynowane są z ćwiczeniami:

  • amerykańskim Defender 23,
  • szwedzkim Aurora 23.

Wszytko odbywa się w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta” (potrójne zwycięstwo).

Udział w tym ćwiczeniu weźmie około 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i partnerskich np. USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji czy Estonii.

Scenariusz ćwiczenia Anakonda-23 ma wiernie przypominać rzeczywistą sytuację z uwzględnieniem doświadczeń wojny na Ukrainie. I zintegrować armie sojuszników oraz partnerów, by sprawdzić poziom interoperacyjności i zdolności współdziałania różnych rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia, w szczególności w rejonie Morza Bałtyckiego.

ZOBACZ TEŻ: Trwają ćwiczenia Anakonda-23. Tak wyglądają działania wojska! Zobacz, jak w trakcie ćwiczeń prezentuje się Marynarka Wojenna RP ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto