Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chińczycy będę produkowali w Tychach komponenty do eko aut. Fabryka Sanhua Automotive Poland Sp. z o.o. powstanie w KSSE ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na terenie Tychów, w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, powstanie nowy zakład produkcyjny – usłyszeliśmy na konferencji prasowej w czwartek 30 listopada. Firma z Chin Sanhua Automotive Poland Sp. z o.o. zamierza produkować komponenty Systemu Zarządzania Ciepłem (Thermal Managment Systems) dla pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii! Oto szczegóły związane z tą inwestycją.

Sanhua Automotive Poland będzie produkowała w Tychach komponenty do elektryków i hybryd

30 października 2023 roku, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała kolejną decyzję o wsparciu dla chińskiego inwestora. Firma Sanhua Automotive Poland Sp. z o. o. będzie produkować komponenty do Systemu Zarządzania Ciepłem (Thermal Managment Systems) dla pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii (NEV - New Energy Vehicles), w tym w szczególności dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Komponenty które inwestor planuje wytwarzać w nowej fabryce to wymienniki ciepła, zawory, oraz pompy ciepła. Inwestycja powstanie w Tychach, a jej planowana wartość wyniesie 160 milionów złotych. Docelowe zatrudnienie zakładu może wynieść nawet 350 etatów.

Szczegóły kontraktu chińskiej firmy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną

O tym potężnym przedsięwzięciu poinformował w czwartek w Tychach prezes KSSE dr Janusz Michałek oraz przedstawiciele chińskiej firmy. Konferencja prasowa, na której poznaliśmy szczegóły inwestycji, odbyła się w Centrum konferencyjno-wystawienniczym Strefart.

Grupa Sanhua Holding Group powstała w 1994 roku w Chinach. Obecnie działa w ponad 80 lokalizacjach w 17 krajach. W Polsce firma funkcjonuje od 2006 roku i prowadzi działalność w ramach dwóch spółek - Aweco Polska Appliance oraz Polska Appliance. Kluczową kompetencją zakładu w Tychach jest produkcja komponentów z tworzyw sztucznych, głównie na potrzeby sektora AGD. Od 2019 roku, firma produkuje również plastikowe elementy na potrzeby sektora motoryzacyjnego. Nowy projekt inwestycyjny w Tychach będzie realizowany przez nowo powołaną spółkę w ramach grupy Sanhua Holding Group.

Firma chce zainwestować w Tychach co najmniej 160 mln złotych, a maksymalnie 208 mln zł

W planach jest zakup linii produkcyjnych oraz industrializacja istniejących budynków w Tychach, w celu uruchomienia produkcji komponentów Systemu Zarządzania Ciepłem (Thermal Managment Systems) dla pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii. Zatrudnienie w początkowej fazie wyniesie do 100 osób. Firma zakłada, że docelowo pracę w zakładzie znajdzie w wyniku zwiększania mocy produkcyjnych 350 osób. Firma zamierza zainwestować w Tychach co najmniej 160 mln złotych, a w maksymalnie 208 mln zł.

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że strefa tyska jako jedna z pierwszych stref ekonomicznych, która rozwinęła się w bardzo szybkim tempie, nadal cieszy się atrakcyjnością dla inwestorów. Nowa inwestycja firmy Sanhua Automotive Poland, jest dowodem na dynamiczny rozwój i atrakcyjność Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To kolejny krok w kierunku wzmacniania gospodarki regionu i tworzenia nowych, wartościowych miejsc pracy. Jestem przekonany, że ta inwestycja przyczyni się do dalszego wzrostu innowacyjności i konkurencyjności naszej strefy ekonomicznej na arenie międzynarodowej – podkreśla dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

- To dla Sanhua Automotive Poland ogromny zaszczyt stać się częścią społeczności KSSE i aktywnie uczestniczyć w dalszym rozwoju lokalnego rynku. SANHUA Automotive jest wiodącym dostawcą zaawansowanych systemów i komponentów motoryzacyjnych dla głównych producentów OEM, specjalizującym się w systemach zarządzania temperaturą – zaznaczają przedstawiciele firmy.

Nowy zakład zostanie rozbudowany do ponad 13 000 m kw

Inwestor przygotowuje produkty, które zapewniają oszczędność paliwa w pojazdach konwencjonalnych i możliwości zwiększenia zasięgu w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Spółka Sanhua Automotive Poland została zarejestrowana 1 grudnia 2022 roku z siedzibą przy ul. Turyńskiej 80 w Tychach. Nowy zakład zostanie rozbudowany do ponad 13 000 m kw. W hali będzie uruchomiona duża linia produkcyjna agregatów chłodniczych o wydajności 3,5 mln, linia do produkcji modułów zintegrowanych o wydajności 1,1 mln oraz linie produktów pozostałych wymienników ciepła.

- Kontynuujemy rozwój rynku UE z większością klientów OEM i Tier 1, co wiąże się z naszą strategią, odnotowujemy znaczny roczny wzrost sprzedaży na rynku UE, zatrudnienie osiągnie ponad 350 ppl w 2025 r. oraz potencjalną ekspansję naszego drugiego kroku w opracowywaniu kolejnego nowego zakład na terenie KSSE” – opisuje nowy projekt inwestycyjny firma Sanhua Automotive Poland – przekazują Chińczycy.

Przypomnijmy, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA została powołana 18 czerwca 1996 r. w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz sześć powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej 600 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 44 mld złotych i stworzyły 100 000 miejsc pracy. KSSE stawia na łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, efektywną współpracę Polski z zagranicą oraz wsparcie w zapewnianiu wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby rynku pracy i przedsiębiorców.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto