Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co po sobie pozostawia Rada Miejska w Tychach piątej kadencji?

Jolanta Pierończyk
12 listopada kończą się mandaty radnych piątej kadencji rad miejskich i gminnych.

W minionych czterech latach odbyło się w Tychach 48 sesji, podczas których podjęto 1108 uchwał (rekord tyskiego samorządu). Przez kadencję 2006-2010 przewinęło się 27 radnych, a radą kierowało dwóch przewodniczących: Michał Gramatyka - do czerwca 2009, Zygmunt Marczuk – od lipca 2009. Radni złożyli 250 interpelacji.

W tej kadencji powstały strategie rozwoju sportu, kultury i oświaty strategia rozwiązywania problemów społecznych. W każdym z tych dokumentów są wskazane kierunki, w jakich należy w tych dziedzinach pójść w kolejnych latach. Nowej radzie wystarczyć będzie do nich sięgnąć.

W tej kadencji została wprowadzona karta 3+ liczna rodzina, dzięki której kilka tysięcy tyszan korzysta z różnych ulg. W tej kadencji odbudowany został pomnik Powstańców Śląskich na Czułowie, opracowano flagę i herb dla Cielmic (sprawa została zakwestionowana przez wojewodę, niedługo zapadnie decyzja sądu), podjęto uchwałę o wprowadzeniu zdrowej żywności do szkolnych sklepików.

- To była najlepsza kadencja tego samorządu – skwitował prezydent Andrzej Dziuba. I wskazał na cztery dyplomy, które w ciągu tych czterech lat miasto otrzymało za czołowe miejsca w różnych niezależnych rankingach. – Mówiąc po sportowemu: cztery razy byliśmy na pudle, trzy razy na trzecim miejscu, raz na drugim – dodał prezydent. – To nas sytuuje w czołówce najlepszych miast polskich.

W minionych czterech latach w tyskiej Podstrefie pojawiło się 16 nowych firm, powstało ponad 1,5 tys. nowych miejsc pracy. W tym samym czasie 60 mln zł poszło na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, powstało 330 km kanalizacji. Do tego wyremontowano stadion zimowy, powstała hala sportowa, zbudowano 14 boisk i jednego Orlika (w sumie boisk jest 30), Tychy znalazły się w katalogu centrów pobytowych na Euro 2012. Wypiękniał rynek i plac Baczyńskiego (ten ostatni zdobył uznanie internautów w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną). Mocno zaawansowany został remont Ośrodka Paprocany.
Urząd stał się przyjaźniejszy mieszkańcom. Ma Biuro Obsługi Klienta, funkcjonują e-urząd oraz „naTYCHmiastowy SMS”, czyli możliwość otrzymywania tą drogą m.in. powiadomień o załatwieniu takiej czy innej sprawy. W tej kadencji ruszyła Szybka Kolej Regionalna. W tej kadencji przejęto dworzec PKP, który po szybkim remoncie ma być otwarty 15 listopada o godz. 15. W tej kadencji udało się też pozyskać ogromne pieniądze na przebudowę DK 1 w obrębie Tychów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto