MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cyklamen z nasion? To możliwe! Sprawdź, co zrobić, żeby mieć nasiona i jak je posiać, żeby samemu wyhodować „fiołka alpejskiego”

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kupione, kwitnące cyklameny możemy samodzielnie rozmnożyć.
Kupione, kwitnące cyklameny możemy samodzielnie rozmnożyć. Katarzyna Laszczak
Cyklameny, znane też jako fiołki alpejskie, to piękne kwiaty doniczkowe, które szczególnie doceniamy jesienią i zimą. Najczęściej kupujemy je już kwitnące, ale cyklameny można także samodzielnie wyhodować z nasion. A uzyskamy je właśnie z takiej kwitnącej rośliny. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Spis treści

Pięknie kwitnące cyklameny perskie (znane też jako fiołki alpejskie) masowo pojawiają się w sprzedaży jesienią i wiosną. Chętnie je wtedy kupujemy, i słusznie, bo to jedne z piękniejszych i bardziej kolorowych kwiatów, które zdobią nasze domy w tym okresie. Jednak warto wiedzieć, że cyklameny perskie można też wyhodować z nasion. Można je kupić w sklepach ogrodniczych i internecie – paczka kosztuje ok. 8-10 zł. Jednak jeśli kupiliśmy kwitnącą roślinę w doniczce, to właśnie od niej możemy rozpocząć uprawę.

Co zrobić, żeby cyklamen zawiązał nasiona?

Bywa, że cyklameny w doniczkach same zawiązują owoce i nasiona, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dlatego, jeśli chcemy na pewno je mieć, warto roślinie trochę pomóc. Ponieważ nie możemy liczyć na owady zapylające, musimy wziąć cienki pędzelek i przenieść pyłek z jednego kwiatu na słupek drugiego. W rozwiniętych kwiatach jest on dobrze widoczny, bo wystaje ponad pręciki. Po tym zawiążą się kuliste owce, skrywające nasiona.
Z pobraniem ich do wysiewu należy poczekać, aż dojrzeją, czyli torebka zacznie schnąć i pękać (w tym czasie łodyga zrobi się wiotka).

Jeśli chcemy, żeby roślina wytworzyła nasiona, przenieśmy pyłek z jednego kwiatu na inny.
Jeśli chcemy, żeby roślina wytworzyła nasiona, przenieśmy pyłek z jednego kwiatu na inny. Katarzyna Laszczak

Ważne przed wysiewem nasion cyklamena

Zanim wysiejemy nasiona cyklamena, należy je namoczyć w letniej wodzie przez 12-24 godzin. Niektórzy radzą, by zalać je wrzątkiem i zostawić do namoczenia. Jeśli mamy więcej nasion, warto wypróbować obie metody.

Jak siać nasiona cyklamena?

Nasiona można umieścić w ziemi do wysiewu lub dobrej jakości ziemi kwiatowej z dodatkiem perlitu. Nasiona należy umieścić na głębokości od 5 do 10 mm. Najlepiej kiełkują w ciemności, lecz w praktyce warstwa ziemi zapewnia ten wymóg. Przed siewem dobrze jest ziemię podlać – lepiej osiądzie w doniczce i nasiona nie będą przemieszczać się po pierwszym podlaniu. Doniczkę można nakryć folią lub obciętą plastikową butelką. Kiedy rośliny zaczną kiełkować – co powinno nastąpić po około miesiącu – zdejmijmy osłonę. Przez cały czas dbajmy o wilgotność podłoża, jednak ziemia nie może być mokra!

Warunki dla siewek cyklamena. O to musisz zadbać

Doniczkę z zasianymi cyklamenami można umieścić na parapecie okna. Miejsce powinno być jasne, ale nienarażone na mocne słońce. Właściwa temperatura to około 20 st. C. Jeśli rozpoczynamy uprawę jesienią lub zimą, zwróćmy uwagę na to, żeby nie stawiać doniczki przy mocno grzejącym kaloryferze (tuż nad nim temperatura jest znacznie wyższa niż w pokoju, wysusza też powietrze). Trzeba też

bardzo uważać na przeciągi

– nie otwierajmy okna, albo na czas wietrzenia przenieśmy siewki w inne miejsce.

Pikowanie cyklamenów

Jeśli w doniczce wyrośnie więcej roślin, to gdy będą miały po 3-4 liście właściwe, należy je przepikować, czyli delikatnie przesadzić do pojedynczych doniczek. Uważajmy przy tym na część podziemną, gdzie powinna być mała bulwka. Rozrastające się rośliny również będzie trzeba przesadzić.

Najważniejsze w pielęgnacji cyklamenów

Pamiętajmy, że cyklameny lubią przepuszczalną ziemię, a dnie doniczki powinna być warstwa drenażu. Rośliny nie znoszą gorąca, bezpośredniego słońca, ani mokrej ziemi. Nie należy też zraszać jego liści! Dowiedz się więcej: Jak zadbać o cyklameny i co zrobić, żeby mieć je przez lata. Na to zwróć uwagę

Kiedy siać cyklameny?

W warunkach domowych cyklameny można siać praktycznie przez cały rok, również jesienią i zimą. Jeśli mamy nasiona z własnych kwiatów, posiejmy je, gdy tylko dojrzeją (torebka nasienna zaschnie i zacznie pękać).

O czym pamiętać, siejąc cyklameny

Siejąc cyklameny, należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba wiedzieć, że nasiona wschodzą dość kapryśnie, ale radość z sukcesu jest duża.
Ważną kwestią jest też to, że rośliny, które wyrastają z nasion, nie muszą wyglądać, jak ta, od której pochodzą. Niektóre ozdobne cechy, jak wyszukane kolory, nie przenoszą się przez nasiona. Pamiętajmy o tym, kupując nasiona (szczególnie na popularniej platformie sprzedażowej), ozdobione zdjęciami kwiatów o fantazyjnych wzorach i kolorach.
Natomiast jeśli mamy dwa cyklameny o różnych kolorach, możemy samodzielnie je skrzyżować – wystarczy przenieść pyłek z kwiatów jednej rośliny na drugą. Efekt może nas zaskoczyć.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto