MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrze jest - 140. premiera teatralna Barbary Kieras z MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
140. premiera Barbary Kieras
140. premiera Barbary Kieras Jolanta Pierończyk
"Dobrze jest" to tytuł spektaklu teatru Non Grata w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Była to 140. premiera wyreżyserowana przez Barbarę Kieras.

Barbara Kieras jest wychowanką MDK 1 w Tychach. Jako dziecko chodziła tu na zajęcia teatru lalkowego Elżbiety Piątkiewicz. Pod koniec nauki w LO im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach zdecydowała o kształceniu się w kierunku filmu i teatru w cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego.

Bardzo dużo w tamtym czasie chodziłam do filmoteki i różne spotkania z twórcami ze świata filmu. Działania teatralne też oczywiście były

- wspomina Barbara Kieras.

Po studiach, w 1990 r., od razu trafiła do MDK 1 w Tychach, gdzie nowa dyrektor - Teresa Wodzicka - prowadziła nabór nowych pracowników.

Na początku miałam zajęcia filmowo-teatralne, ale w końcu przeważył teatr

- mówi Barbara Kieras.

Barbara Kieras prowadzi cztery grupy teatralne

Bywało, że prowadziła aż pięć zespołów teatralnych, pracując nad pięcioma różnymi spektaklami na rok. W tej chwili są to cztery grupy: dwa dziecięce (Hałabała i Iskierka), młodzieżowa (Morator) i grupa młodzieży starszej (Non grata).

Skrzyżowanie tekstu Marczewskiego z "Upiorem w operze"

Na ogół sięga po gotowe scenariusze, które dopasowuje do możliwości grupy. Zdarzają się adaptacje klasyki. Swój 140. spektakl oparła na tekście Andrzeja Marii Marczewskiego, byłego dyrektora Teatru Małego w Tychach pt. "Dobrze jest, panie Feliksie". Tekst ten wzbogaciła o motywy z "Upiora w operze" Andrew Lloyda Webbera. Muzykę do tego spektaklu przygotowała Ogierman, a scenografię zaprojektowała Elżbieta Machura.

Wśród wychowanków Barbary Kieras jest Kamilla Baar

W roku 2024 mija 34. rok pracy Barbary Kieras w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. Wielu z jej wychowanków wybrało aktorstwo. Do nich należą
Kamilla Baar (która uczęszczała na zajęcia recytatorskie u Barbary Kieras), Michał Czorny (który wprawdzie zaczynał w teatrze dramatycznym Barbary Kieras, ale potem przeszedł do teatru ruchu, a obecnie jest absolwentem bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie) czy Robert Trybus.

Teatr leczy z nieśmiałości

Zajęcia teatralne są bardzo wymagające. Tu trzeba się nieustannie mierzyć z samym sobą i własnymi emocjami oraz ograniczeniami, co zawsze jest bardzo trudne. Jest jednak w człowieku chęć zaprezentowania siebie, co motywuje do przełamywania własnej nieśmiałości i pokonywania tremy. Wielu rodziców decyduje się na zapisanie dziecka na zajęcia teatralne właśnie z myślą o pracy nad jego nieśmiałością. Dużym plusem jest istnienie naszej działalności poza szkolnym środowiskiem i etykietkami, z jakimi dziecko funkcjonuje w swojej szkole, jest więc większa swoboda, a poza tym mamy tu więcej czasu dla każdego dziecka, bo nasze grupy są mniejsze niż zespoły klasowe

- mówi Barbara Kieras.

MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach przykłada dużą wagi do oddziaływania terapeutycznego na swoich podopiecznych.

Pracujemy nad przełamywaniem nieśmiałości, ale i nad innymi niedoskonałościami, jak np. nadekspresja. A ponadto mocno skupiamy się na pracy nad mową, dykcją, artykulacją i w ogóle nad językiem (mówimy np. o wadze akcentu)

- mówi Barbara Kieras.

Teatr uczy

Udział w zajęciach teatralnych przynosi dzieciom korzyści na lekcjach języka polskiego.
Bohaterem jednego z przedstawień grupy "Hałabała" był król, który pisał limeryki. Pewnie niewielu uczniów w szkole wie, co to jest limeryk, a członek grupy teatralnej Barbary Kieras - tak.

Prócz normalnych zajęć teatralnych grupy teatralne MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach przechodzą dość staranną edukację kulturalną.

Byliśmy na przykład w centrum scenografii czy na spotkania z teatrem Kantora, który dla wielu dzieci i młodzieży jest terra incognita. Mamy kontakt z teatrem ruchu i pantomimy. Zależy nam na pokazaniu dzieciom i młodzieży bogactwa kultury, z którego mogą korzystać

- wylicza Barbara Kieras.

Rodzice dostrzegają postępy w rozwoju swoich dzieci. Chętnie dzielą się swoimi obserwacjami na temat zmian, jakie w nich zachodzą pod wpływem tych zajęć.

Psychoterapia dzieci i młodzieży - nowa kompetencja Barbary Kieras

Rozwija się też sama Barbara Kieras, która właśnie skończyła kolejne studia podyplomowe. Wcześniej była to reżyseria teatrów dzieci i młodzieży, a obecnie - psychoterapia dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto