MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu księży wyświęcono w woj. śląskim w tym roku? Mamy dane z diecezji. Liczby... symboliczne

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Ile nowych księży diecezjalnych jest w województwie śląskim w 2024 roku?
Ile nowych księży diecezjalnych jest w województwie śląskim w 2024 roku? Tomasz Kawka/Łukasz Zarzycki
Święcenia kapłańskie 2024. Ilu nowych kapłanów jest w województwie śląskim? Zobacz, jak dużo księży diecezjalnych zostało wyświęconych w 2024 roku w diecezjach, które mieszczą się w regionie. Sprawdźz, gdzie wyświęcono ich najwięcej, a gdzie najmniej z nich. W każdej z diecezji przynajmniej jeden kandydat otrzymał święcenia z rąk swojego biskupa.

Sprawdź dane z poszczególnych diecezji - kliknij TUTAJ!

Święcenia księży w województwie śląskim w 2024 roku

Ile księży i diakonów zostało wyświęconych w diecezjach w województwie śląskim w 2024 roku? Sprawdź statystyki w naszej galerii.

Oczywiście należy pamiętać, że wspomniane statystyki obejmują jedynie księży diecezjalnych. Oprócz nich w województwie śląskim posługują także zakonnicy. Przykładowo 1 czerwca w bazylice panewnickiej w Katowicach wyświęcono 2 diakonów i 6 prezbiterów spośród franciszkanów i cystersów (większość franciszkanów pochodziła z archidiecezji katowickiej, ale już cystersi z pochodzą z różnych zakątków Polski).

Wracając jednak do księży diecezjalnych. Na terenie województwa śląskiego znajduje się siedem diecezji. Są to

  • diecezja bielsko-żywiecka,
  • diecezja częstochowska,
  • diecezja gliwicka,
  • diecezja katowicka,
  • diecezja kielecka,
  • diecezja opolska,
  • diecezja sosnowiecka.

W statystykach napisaliśmy zarówno o święceniach diakonatu, jak i święceniach prezbiteratu (księży). Zazwyczaj jest tak, że kleryk najpierw otrzymuje pierwszy stopień święceń i staje się diakonem (może wtedy sprawować część sakramentów i funkcji liturgicznych, ale nie może np. spowiadać i odprawiać mszy św.), a dopiero rok później otrzymuje święcenia prezbiteratu i zostaje księdzem. Warto wspomnieć, że w niektórych, polskich diecezjach jest coraz więcej wyświęcanych diakonów stałych do pomocy na parafiach (zazwyczaj żonatych mężczyzn), którzy później nie zostają księżmi.

Położenie diecezji katolickich w województwie śląskim

Tereny diecezji katowickiej i gliwickiej w całości znajdują się w województwie śląskim. W przypadku diecezji sosnowieckiej i bielsko-żywieckiej, większość terenów znajduje się w województwie śląskim, lecz są także tereny leżące w województwie małopolskim (np. Olkusz w diecezji sosnowieckiej i Oświęcim w diecezji bielsko-żywieckiej).

Sprawdź dane z poszczególnych diecezji:

Ile nowych księży diecezjalnych jest w województwie śląskim w 2024 roku?

Ilu księży wyświęcono w woj. śląskim w tym roku? Mamy dane z...

Nieco inaczej jest na północy i zachodzie województwa. Lwia część archidiecezji częstochowskiej jest w województwie śląskim, lecz niektóre jej parafie leżą już w województwie opolskim. W naszym zestawieniu znalazły się także dwie diecezje, które nie mają wielu parafii na terenie naszego województwa. Diecezja opolska ma pod swoją jurysdykcją np. Racibórz, a diecezja kielecka okolice Szczekocin. Z tego powodu w przypadku tych dwóch diecezji dopytaliśmy rzeczników prasowych, czy wyświęceni diakonii lub prezbiterzy pochodzą z parafii województwa śląskiego.

Aby zobaczyć jak wyglądają święcenia kapłańskie i zrozumieć liturgię, w czasie której są udzielane, możesz kliknąć w poniższy link:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ilu księży wyświęcono w woj. śląskim w tym roku? Mamy dane z diecezji. Liczby... symboliczne - Katowice Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto