Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak seniorzy radzą sobie w świecie cyfrowych finansów? Wyniki najnowszych badań

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Seniorzy w świecie cyfrowych finansów - to badanie przeprowadzone na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Znamy wyniki.

Seniorzy w świecie cyfrowych finansów. Wyniki badań

Jak wynika z badania "Seniorzy w świecie cyfrowych finansów" starsze osoby doskonale sobie radzą w świecie cyfrowych finansów. 60 proc. z nich korzysta z bankowości poprzez swoje smartfony. Wiele seniorów robi zakupy on line, za które połowa z nich płaci przelewem bankowym, a co trzeci stosuje płatność BLIK-iem.

Karta płatnicza (debetowa czy kredytowa) to prawie norma w ręku seniora. Aż 84 proc. starszych osób płaci kartą za codzienne zakupy. 52 proc. ankietowanych w ogóle rozlicza się bezgotówkowo wszędzie, gdzie to możliwe. Tylko 6 proc. respondentów przyznało, że preferują gotówkę. Natomiast za zakupy w internecie 27 proc. respondentów płaci kartą, a 14 roc. gotówką przy odbiorze.

Seniorzy chcą oszczędzać i inwestować

Ponad 70 proc. seniorów uważa, że oferta i obsługa klienta instytucji finansowych jest dobrze dopasowana do potrzeb osób starszych (94 proc. respondentów ma rachunek osobisty), to prawie co trzecia osoba w wieku 60+ stwierdziła, że brakuje im atrakcyjnych propozycji oszczędzania lub inwestowania. Prawie połowa seniorów posiada konta oszczędnościowe: 47 proc. badanych w wieku 60+, 48 proc. starszych osób 70+, a co trzeci respondent w ramach inwestycji wybiera lokatę. Maleje natomiast popyt na kredyty konsumpcyjne – w 2023 roku 27 proc. seniorów było skłonnych ubiegać się o taki kredyt, a na koniec stycznia 2024 już tylko 17 proc.

Oczekiwania starszych osób względem usług bankowych

23 proc. badanych seniorów wskazuje na zbyt skomplikowany opis produktów oraz niedostateczną ofertę bezpiecznych produktów finansowych. 32 proc. respondentów uznało język umów za niezrozumiały.

Cyfrowy senior to (niezbyt) bezpieczny senior

82 proc. starszych osób twierdzi, że korzysta z bankowości internetowej, ale ponad połowa respondentów (55proc.) ocenia swój poziom wiedzy w zakresie używania internetu, w tym bankowości internetowej, jako przeciętny. Starsze osoby znają podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, ale tylko 36 proc. wie więcej i na bieżąco stara się pozyskiwać informacje o nowych internetowych zagrożeniach. Pomimo, że poziom odczucia bezpieczeństwa seniorów w sieci jest dość wysoki i aż 75 proc. respondentów czuje się bezpiecznie w przestrzeni cyfrowej, to aż co trzeci ankietowany przyznał, że próbowano od niego wyłudzić lub wyłudzono pieniądze/dane osobowe za pomocą oszustwa internetowego.

Przestępcy celują w osoby starsze

Co piąty badany senior spotkał się z wyłudzeniem pieniędzy metodą „na wnuczka” lub podobną. Autorzy opracowania uważają jednak, że ofiar tego typu procederu może być znacznie więcej, bo ankietowani niechętnie przyznają się do tak przykrych doświadczeń. Według Krajowego Systemu Danych Policji w skutek przestępstw telefonicznych polegających na podszyciu się oszusta pod wnuczka czy urzędnika, ofiarą padło aż 3,5 tysiąca osób w wieku 65+, a wartość strat finansowych poniesionych z tego rodzaju oszustw wyniosła ponad 141 milionów złotych (dane za 2022 r.).

Instytucje finansowe ważnym źródłem informacji

W 2023 roku 28 proc. seniorów przyznało, że na temat bezpieczeństwa w sieci dowiaduje się od pracowników branży finansowej, natomiast w styczniu 2024 r. tak twierdzi 55 proc. badanych. Ponadto 44 proc.respondentów zadeklarowało, że chętnie zdobywają informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z cyfrowych usług finansowych od pracownika podczas wizyty w oddziale banku, a 28 proc. seniorów zdobywa taką wiedzę poprzez film instruktażowy (wideoinstrukcję) na stronie internetowej danej instytucji finansowej.

Pełny raport z badania „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów” będzie dostępny w pierwszej połowie lutego 2024
na stronie internetowej Warszawskiego Instytutu Bankowości www.wib.org.pl
oraz na stronie programu „Bankowcy dla Edukacji” www.bde.wib.org.pl.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-22.01.2024r. na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości przez Instytut Badań Pollster na próbie 1018 osób o średniej wieku 60 lat. Badanie zrealizowano w ramach Programu „Bankowcy dla Edukacji” i Projektu „Aktywny Senior”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto