Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Zgoda-Kowalski, do tablicy! Dwuczłonowe nazwiska dla dzieci. Dobry pomysł?

Jolanta Pierończyk
Rozmowa z Jolantą Muchą, kierownikiem USC w Tychach, na temat podwójnych nazwisk dla dzieci

Wkrótce miną dwa lata od wejścia w życie nowych przepisów, które pozwalają m.in. na dwuczłonowe nazwiska dla dzieci. Widać, że ludzie korzystają z tego prawa.
Dość rzadko, ale jednak. Nowe przepisy wyszły naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Bo w przeszłości mieliśmy pytania o taką możliwość. Ludzie pytali, czy mogą nadać dziecku oba nazwiska, matki i ojca. Nie mogli. Od 13 czerwca 2009 mają taką możliwość. Musi to być jednak bardzo przemyślana decyzja, bo potem już zawsze i wszędzie trzeba używać obu członów. Nie można sobie skracać nazwiska do jednego członu, bo będzie niezgodność w dokumentach. Zdarza się, że rubryki w formularzach i dokumentach są zbyt wąskie, z trudem mieści się w nich dłuższe imię i nazwisko, a gdy trzeba będzie wpisać jeszcze kilka kolejnych liter z drugiego członu, może być problem, dlatego warto się zastanowić.

Kto najczęściej korzysta z prawa do nadawaniu dziecku podwójnego nazwiska?
Rodzice dzieci pozamałżeńskich. O kolejności swoich nazwisk decydują sami. Mają prawo na pierwszym miejscu postawić nazwisko matki, na drugim ojca lub odwrotnie. W sytuacji, gdy tej zgodności nie ma, kolejność ustala przepis prawa. A ten mówi jednoznacznie: najpierw nazwisko matki, potem ojca. I taką kolejność musi zachować kierownik USC, jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia.
Dwuczłonowe nazwisko otrzymują również dzieci, których rodzice, lub jedno z nich zdecydowali się na dołączenie nazwiska współmałżonka do swojego. Natomiast jeśli mąż i żona połączyli swoje nazwiska to dziecko również musi nosić nazwisko dwuczłonowe jak rodzice.

Co powiedzieliby Wejchertowie, odbierając Prometeusza?

A co będzie, jeśli w przyszłości spotka się dwoje ludzi z dwuczłonowymi nazwiskami i zechcą je połączyć w nazwisku swojego dziecka?
W takiej sytuacji małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko, albo połączyć jeden człon dotychczasowego nazwiska z jednym członem nazwiska drugiego małżonka (nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto