Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazanie pasyjne ks. Tomasza Wojtala: Krzyż jako życie

Jolanta Pierończyk
Kazanie pasyjne ks. Tomasza Wojtala
Kazanie pasyjne ks. Tomasza Wojtala Jolanta Pierończyk
Kazanie pasyjne ks. Tomasza Wojtala na 4. niedzielę Wielkiego Postu odsłoniło 4. hasło z wielkopostnej krzyżówki: życie. Krzyż jako życie. Jako nowe drzewo naszego życia (po tym rajskim).

Kazanie pasyjne ks. Tomasza Wojtala na 4. niedzielę Wielkiego Postu pokazało, że czy tego chcemy czy nie, krzyż jest nie tylko częścią naszego życia, ale i otoczenia, a nawet... nas samych.

Krzyże są na nagrobkach, nosimy je na szyi, stawiamy przy drogach... Krzyż jest też w nas.

W naszym organizmie występuje szczególne białko, które nazywa się lamininą. W powiększeniu mikroskopijnym okazuje się, że to białko ma kształt krzyża. Nazywane przez naukowców białkiem życia spaja w całość nasz organizm

- mówił ks. Tomasz Wojtal w 4. kazaniu pasyjnym, dodając za myślicielem chrześcijańskim z II wieku, Tertulianem, „Nawet ptaki zrywając się ze swych gniazd unoszą się ku niebu, rozkładając skrzydła na kształt krzyża i wydają [przy tym] głosy podobne do modlitwy”.

Kazanie pasyjne ks. Tomasza Wojtala. Wybrane fragmenty

"Coraz częściej twoje życie zaczęło przypominać mydlane bańki, które w powietrzu mienią się różnymi kolorami, ale po chwili pękają. Próbujesz się do nich przybliżyć, pogłaskać, dotknąć… One pękają i znikają. I niczym Syzyf musisz zaczynać wszystko od nowa.
A Chrystus przychodzi do ciebie ze swoim słowem: słowem nadziei, słowem prawdy, słowem życia… Słowem, które trwa, które pociesza, które nadaje sens twojemu życiu
"

"Bez Chrystusa, bez wartości życie przypomina bańkę mydlaną. Nie sposób wziąć jej w swoje ręce. Mieni się przez chwilę, a potem znika…"

"Przyjąć krzyż znaczy przyjąć zbawienie. A przyjąć zbawienia znaczy przyjąć w darze nowe życie.
Na Krzyżu świętym skrzyżowały się na zawsze drogi Boga z drogami człowieka. Ostateczne przymierze zostało przypieczętowane krwią Chrystusa, przelaną na nas, za nasze grzechy. Sprawy Boskie spotkały się ze sprawami ludzkimi.
Nad przepaścią oddzielającą Boga i człowieka został przerzucony most krzyża. Przepaść śmierci przestała być otchłanią bez dna. Bo właśnie od tamtej pory krzyż pozostanie strefą zero. Na krzyżu eksploduje nowe życie w pełni i w obfitości. Na nim eksploduje ludzkie cierpienie, ale i prawdziwa miłość Boga, a to prawdziwie życiodajna mieszanka".

Japoński pisarz Haruki Murakami zauważył: Ból jest nieunikniony, cierpienie jest wyborem.

W paryskiej pracowni wielkiego poety Cypriana Kamila Norwida wisiał biały krzyż z drzewa, bez Chrystusowego wizerunku. Na krzyżu starannie odmalowano ślady krwi, tam, gdzie były przybite ręce, nogi i gdzie leżała zraniona głowa Jezusa. (...) krzyż bez wizerunku Chrystusa, aby jeszcze wyraźniej zobaczyć miejsce, na które powinien wejść ma chrześcijanin. Bo miejsce chrześcijanina, miejsce każdego z nas jest na krzyżu.
W czasach, kiedy z wielu stron wywierany jest nacisk, by usuwać krzyże z sal wykładowych i miejsc publicznych, my, chrześcijanie bardziej niż kiedykolwiek musimy powiesić go na ścianach naszego serca.

Na końcu tego 4. kazania pasyjnego ks. Tomasz Wojtal położył pod krzyżem drewnianą skrzynkę i powiedział: "Do tej skrzynki będziemy mogli wrzucić wypisane nasze krzyże. Choroby, cierpienie, słabości, upadki, śmierć bliskich. Ważne, żeby odkryć, uświadomić sobie i nazwać po imieniu. W takim zewnętrznym geście oddajmy to Chrystusowi, złączmy to z jego Krzyżem.
Przyjdźmy pod Krzyż z ciężarem naszych win, ciężarów, trudności. Prosząc, aby uwolnił nas z tego Boży Syn".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto