Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 grudnia zmiany w realizacji recept. Wzrosną ceny niektórych leków. Pacjenci będą mieli trudności z wykupieniem leków psychotropowych

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
– Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków – mówi adwokat Karol Korszuń.
– Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków – mówi adwokat Karol Korszuń. Caiaimage/Agnieszka Wozniak/gettyimages.com
Od dzisiaj (1 grudnia) nie można zrealizować recepty papierowej na środki odurzające i psychotropowe. Lekarz nie wypisze też recepty bez wglądu do historii choroby pacjenta. Inne leki mogą być trudno dostępne i dużo droższe niż dotychczas. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Spis treści

Leki recepturowe będą droższe i trudno dostępne

Pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem apteki, która zrealizuje receptę na lek recepturowy, a jeśli nawet taką znajdą, zapłacą krocie.

– Teoretycznie apteki mają obowiązek wykonać lek, ale nie wszystkie to robią. Już teraz sporządzanie leków recepturowych w wielu wypadkach jest nieopłacalne. Po 1 stycznia, kiedy wejdą w życie nowe limity finansowania, problem się pogłębi – mówi, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował właśnie pierwszy wykaz limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego, który będzie obowiązywać do 30 czerwca 2024 r.

– Do tej pory Fundusz pokrywał 100 proc. kosztu leku recepturowego. Pacjent płacił jedynie cenę ryczałtową 18 zł. NFZ zaś pokrywał różnicę między ustalonym ryczałtem a realną ceną na podstawie faktur zakupu surowców. Wypłacał też należną aptekom marżę – wyjaśnia Karol Korszuń, adwokat, partner kancelarii Fairfield. I dodaje, że im więcej apteka zapłaciła za surowiec w hurtowni, tym więcej płacił NFZ. Lek potrafił kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zaznacza.

Przez nieuczciwych lekarzy i aptekarzy pacjenci będą mieli problem z wykupieniem leków robionych na zamówienie.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków – dodaje Korszuń.

Od 1 grudnia możesz mieć problem z wykupieniem leku psychotropowego

Pacjenci mogą być zaskoczeni też inną zmianą związaną z wykupowaniem leków – od 1 grudnia nie jest już możliwa realizacja recepty papierowej na leki psychotropowe. Takich recept nie można wystawiać już od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki. Recepta na takie środki nie może być też wystawiona „na zaś”, czyli z odroczonym terminem jej realizacji „od dnia”.

Tak właśnie resort zdrowia chce walczyć z hurtowym przepisywaniem leków na psychotropy – pisze „Rzeczpospolita”.

Od 2 sierpnia 2023 roku lekarz przed przepisaniem środków odurzających lub psychotropowych musi sprawdzić czy i jakie leki tego typu pacjent brał wcześniej. Dlatego musi mieć wgląd do historii choroby pacjenta oraz wystawionych recept. Do końca roku jednak wystawienie recepty bez sprawdzenia historii nie będzie blokowane, ale system będzie przypominał o takiej konieczności. Dodatkowo jeśli minął 3 miesiące od ostatniego badania lekarz będzie musiał je przeprowadzić zanim wypisze pacjentowi receptę.

Dostęp do historii choroby oraz recept ma nasz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeśli chcemy udostępnić ją innemu lekarzowi możemy skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji na telefon mojeIKP. Aby to zrobić należy w menu wybrać „Uprawnienia”, a następnie „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie”. Klikając przyznaj dostęp wybierasz lekarza, któremu chcesz udostępnić swoje dane.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od 1 grudnia zmiany w realizacji recept. Wzrosną ceny niektórych leków. Pacjenci będą mieli trudności z wykupieniem leków psychotropowych - Strona Zdrowia

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto