18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysłowe miasto Tychy. Co jeszcze zaskoczy mieszkańców?

Jolanta Pierończyk
Z Karty 3+ korzysta 3420 osób
Z Karty 3+ korzysta 3420 osób Jolanta Pierończyk, ARC
Tychy są miastem innowacyjnym od urodzenia. Powstały bowiem najpierw w głowach urbanistów - powiedział prezydent Andrzej Dziuba podczas konferencji poświęconej innowacyjnym miastom w innowacyjnej Europie. Na czym polega innowacyjność Tychów dziś?

- W sferze administracji publicznej - na wychodzeniu poza zarządzanie teraźniejszością - mówił prezydent. - Chodzi o myślenie projektowe. Takim myśleniem wykazał się mój poprzednik, Aleksander Gądek, tworząc tyską podstrefę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki której Tychy uchodzą dziś za jedno z najbogatszych miast w Polsce. Tę listę otwiera Sopot, a my zajmujemy tam 6. miejsce.

Innowacyjność wewnątrz administracji wyraża się także m.in. w niby oczywistych operacjach, jak płacenie kartą. - Ale jest bardzo niewiele urzędów, gdzie można zapłacić kartą, a u nas tak - mówił prezydent Dziuba.

Za innowacyjność prezydent liczy też m.in. wysyłanie do mieszkańców SMS-y z komunikatami i powiadomieniami.

Innowacją w skali Śląska było wprowadzenie karty 3+Liczna Rodzina, dzięki której kilka tysięcy wielodzietnych rodzin ma ulgi przy wejściu na basen, mecz, do kina, teatru i wielu zakupach. Za innowację uchodzi rozpoczęta niedawno wielka kampania antydopalaczowa. Innowacją było rozbicie Domu Dziecka na mieszkania usamodzielniające, w których dzieci i młodzież uczą się normalnego życia, łącznie z robieniem zakupów, przygotowywaniem posiłków, praniem…

Największą innowacją będzie jednak mapping 3D oparty na nowoczesnej technologii pokazu multimedialnego. To coś, co ogląda się z równym podziwem jak układające się w zaskakujące kształty sztuczne ognie. Tu rozmaite kształty i obrazy tworzyć się będą na budynkach. Próba odbędzie się 26 maja w Promnicach, wielka inauguracja w Tychach zaplanowana jest na pierwszą wakacyjną niedzielę na placu Baczyńskiego. - Chcemy z mappingu uczynić ikonę Tychów - powiedział prezydent Dziuba.

W skali Europy Tychy mają szansę na przywództwo w doskonałości w dziedzinie ochrony środowiska. Rozwiązania, które zostały zastosowane w tyskiej oczyszczalni były bowiem nowatorskie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dla jej wyciszenia zastosowano dmuchawy, w których wirnik obracający się z prędkością 30 tys. obrotów/min. tworzy poduszkę powietrzną jak w silnikach samolotów odrzutowych. To był nr 1 w Polsce i w Europie, gdzie obecnie jest takich pięć.

Tyska oczyszczalnia jest jedyną w Polsce oczyszczalnią samowystarczalną w ciepło i prąd, (mogłaby oświetlić 11-tysięczne miasto), w Niemczech taka jest też tylko jedna. Ewenementem jest też taka redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jaka jest osiągnięciem tyskiej oczyszczalni. Samych pyłów 10 lat temu wysyłano stąd 29 ton, a teraz tylko 10 kg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto