Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt planu miejscowego dla Starych Tychów [PROJEKT]

JOL
Projekt planu miejscowego dla Starych Tychów
Projekt planu miejscowego dla Starych Tychów Jolanta Pierończyk
Rondo na skrzyżowaniu ulic Bocheńskiego i Hlonda przy Teatrze Małym, likwidacja jednego z dotychczasowych parkingów przy rynku oraz ruiny przed teatrem, zachowanie małomiasteczkowego charakteru to jedne z zapisów, jakie znajdą się w planie zagospodarowania przestrzennego na 41,5-hektarowym obszarze zamkniętym ulicami Burschego, Mikołowską, Zakątek, Nowokościelną, ks. Kapicy, Sienkiewicza, Bocheńskiego i Hlonda.

Głównym założeniem tego planu będzie nie tylko ocalenie tego, co w tej starej części miasta jest najcenniejszego, ale i podkreślenie jego walorów. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie tego miejsca będzie likwidacja parkingu pomiędzy płytą rynku a łączką, przez którą płynie Potok Tyski i połączenie obu przestrzeni. Płyta rynku i rzeczona łączka mają stworzyć jedną przestrzeń publiczną. Sama płyta zostanie poszerzona o zamkniętą już ulicę wzdłuż zachodniej pierzei rynku, gdzie - dla ułatwienia życia właścicielom sklepów w tej części - powstaną tzw. kieszenie, gdzie samochody dostawcze będą mogły się zatrzymać na czas rozładowania towaru.
Tak powstała jedna przestrzeń ciągnąca się od kościoła do teatru pozostanie przecięta potokiem, który nie będzie niczym przykryty, a wręcz przeciwnie - wyeksponowany poprzez np. efektowne mostki. Bo jako odwieczny element krajobrazu tyskiego nie powinien zniknąć.
Nowe miejsca parkingowe mają powstać przed teatrem na części rzeczonej łączki i przy uliczce prowadzącej od rynku w głąb podwórza blokowego. Powiększony ma być też dotychczasowy parking przy Hlonda. W sumie nowych miejsc parkingowych ma być 60, czyli dwa razy więcej niż jest ich na parkingu przeznaczonym do likwidacji.
Generalnie, rynek i jego najbliższe otoczenie ma zachować dotychczasowy małomiasteczkowy charakter. Istniejące tam kamienice nie mogą być nadbudowane.
Zapisy te są efektem spotkań i konsultacji ze społeczeństwem, jakie w formie kawiarenek obywatelskich od wiosny prowadził Igor Śmietański, zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej, wtajemniczając przy tej okazji społeczeństwo w tajniki tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Wspomniane zapisy planu to jednak jeszcze nic pewnego, bo to dopiero projekt, który zostanie wystawiony do wglądu i oceny mieszkańców. Na tym etapie ciągle będzie można zgłaszać swoje wnioski i uwagi.
- Wystawienie projektu planu do wglądu jest normalnym procesem. Nasza innowacja polegała na tym, że konsultacje ze społeczeństwem odbywały się już na etapie jego tworzenia. Wszystkie inne dotychczasowe projekty powstawały w pracowni planistycznej bez wcześniejszych spotkań z mieszkańcami. Tym razem ich głosu słuchaliśmy od początku - mówi wiceprezydent..

Założenia do planu miejscowego do centrum Starych Tychów powstały podczas spotkań z mieszkańcami w ramach trzech kawiarenek obywatelskich i trzech spotkań plenerowych. W sprawie planu miejscowego pisemnie wypowiedziało się 200 osób: 100 poprzez wypełnienie ankiety ulicznej, 100 poprzez wypełnienie ankiety w internecie.
Założenia zostały przedstawione podczas spotkania podsumowującego cały cykl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto