Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zaakceptowali nową metodę finansowania przedsięwzięć

(rym)
Dzięki termomodernizacji można osiągnać spore oszczędności ciepła i pieniędzy. Fot. ZBIGNIEW MARSZAŁEK
Dzięki termomodernizacji można osiągnać spore oszczędności ciepła i pieniędzy. Fot. ZBIGNIEW MARSZAŁEK
Miasto ma obiekty publiczne zużywające zbyt dużo energii, ale nie ma środków na wprowadzenie w nich działań energooszczędnych: na montaż nowych kotłów, instalacji, ocieplenie ścian itp.

Miasto ma obiekty publiczne zużywające zbyt dużo energii, ale nie ma środków na wprowadzenie w nich działań energooszczędnych: na montaż nowych kotłów, instalacji, ocieplenie ścian itp. Co może zrobić w tej sytuacji? Może przeznaczyć na ten cel środki budżetowe. Lub zawrzeć kontrakt z firmą typu ESCo, zlecając jej wykonanie usługi na jej koszt, a spłacić należność z oszczędności uzyskanych dzięki obniżeniu zużycia energii i kosztów eksploatacyjnych. Taki system finansowania zaaprobowali radni. 28 lutego przyjęli uchwałę w sprawie wdrożenia programu ESCo.

ESCo - to skrót z angielskiego Energy Saving Company - firma oszczędzająca energię. Taka firma rozpoznaje możliwości wprowadzenia przedsięwzięć energooszczędnych, wykonuje na własny koszt analizy, organizuje finansowanie następnie nadzoruje realizację całego przedsięwzięcia. Poniesione nakłady odzyskuje w formie ratalnych spłat wynikających z różnicy pomiędzy wysokością rachunków przed modernizacją a rachunkami za rzeczywiste zużycie energii po wprowadzeniu przedsięwzięć określonych w umowie (z uwzględnieniem zmian cen wprowadzonych przez dostawcę energii).

Co zyskuje na tym miasto?
Przede wszystkim to, że obiekty użyteczności publicznej zostają zmodernizowane bez angażowania dodatkowych środków z budżetu gminy. Po określonym w umowie okresie miasto przejmuje na własność urządzenia zainstalowane w ramach realizacji inwestycji, po okresie spłaty uzyskuje rzeczywiste zmniejszenie kosztów energii przez dalszy okres żywotności urządzeń. Może ubiegać się o dotacje z funduszy ochrony środowiska i innych środków pomocowych na prace remontowe towarzyszące modernizacjom, nie objęte umową z firmą typu ESCo. W uchwale Rady Miasta przewidziano, że okres prowadzenia inwestycji przez firmę typu ESCo oraz jej spłaty nie może przekroczyć 8 lat.

- Projekt tej uchwały zrodził się po analizie zgłoszonych w pierwszym etapie ofert 15 firm zainteresowanych tego typu przedsięwzięciami. Po selekcji pod uwagę bierzemy trzy firmy, które jednak podkreślały potrzebę takiej uchwały - powiedział Andrzej Przybysławski, naczelnik wydziału komunalnego, ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta.
- Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo prac w konkretnych obiektach (mamy ich na uwadze kilkanaście).

Każdorazowo od firmy typu ESCo żądać będziemy gwarancji uzyskania oszczędności w określonej wysokości, a dodatkowo chcemy podzielić się z nią oszczędnościami (w określonej proporcji) już po roku od wykonania modernizacji.
Przedsięwzięcie to planujemy uruchomić już w trzecim kwartale bieżącego roku. Szacunkowa wartość prac do wykonania w programie ESCo wyniesie 4-8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto