MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SP 14 w Tychach: 42. rocznica pacyfikacji KWK Wujek. Pamięci Joachima Gnidy

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Pamięci Joachima Gnidy w SP 14 im. Armii Krajowej w Tychach. Na zdjęciu od lewej - Jolanta Fajst i Renata Gnida
Pamięci Joachima Gnidy w SP 14 im. Armii Krajowej w Tychach. Na zdjęciu od lewej - Jolanta Fajst i Renata Gnida Jolanta Pierończyk
SP 14 w Tychach: 42. rocznica pacyfikacji KWK Wujek. Uroczystość ku pamięci Joachima Gnidy, absolwenta SP 14 im. Armii Krajowej w Tychach, z udziałem jego żony Renaty i siostry Jolanty.

16 grudnia 2023 r. mija 42. rocznica pacyfikacji KWK Wujek w Katowicach. Padły strzały. Zginęło dziewięciu górników, wśród nich był Joachim Gnida, tyszanin, absolwent SP 14 w Tychach, gdzie od dwóch lat wisi poświęcona mu tablica i w kolejne rocznice tej tragedii odbywa się uroczystość. Do tej pory brały w niej udział żona Renata Gnida i siostra Jolanta Fajst.

Śmierć jak kromka chleba

W tym roku młodzież i goście zobaczyli fragmenty filmu "Śmierć jak kromka chleba" skorelowane z poezją i piosenkami w wykonaniu uczniów SP 14 im. Armii Krajowej w Tychach.

Przypomniane zostały też fragmenty relacji Eryka Gnidy, ojca Joachima, z ostatnich godzin życia syna. Zebrani usłyszeli, że przed pacyfikacją KWK Wujek zdążył jeszcze przynieść żonie wypłatę.

Joachim Gnida uprzedził żonę, że 16 grudnia będzie musiał zostać na kopalni

Mieli go za zdrajcę, bo strajk trwał, a on po pracy wracał do domu. Ale tamci byli z Katowic, ich żony przychodziły więc pod kopalnię i przynosiły im jedzenie, a my mieszkaliśmy w Halembie. Dojazd do kopalni skomplikowany, a do tego jeszcze małe dziecko - dwuletnia córeczka, więc trudno byłoby mi tam jeździć. Piętnastego przyjechał z wypłatą, spędził w domu noc i rano o piątej znów ruszył do kopalni. Wtedy jednak czuł, że chyba będzie musiał tam zostać i zabrał więcej jedzenia niż zwykle

- opowiada Renata Gnida, która wtedy miała niespełna 23 lata.

Kiedy więc nie wrócił z szychty, nie zmartwiła się. Spokojnie przespała noc, ale rano, 17 grudnia 1981 br., coś ją tknęło. W żadnych wiadomościach oczywiście nie było mowy o strzałach na "Wujku", ale czuła, że coś jest nie tak.

Usłyszała, że jest ranny i trafił do szpitala

Zabrałam ze sobą młodszą kuzynkę i pojechałyśmy na kopalnię. To był bardzo mroźny dzień, mnóstwo śniegu, na którym przed kopalnią zobaczyłyśmy dużo krwi. Nikt nie chciał nam powiedzieć, co się stało. Na portierni usłyszałam jedynie, że mąż jest ranny i trafił do szpitala. Pojechałyśmy tam. "Ranny" nie brzmiało groźnie. Myślałam sobie w drodze, że może to nic takiego. Na miejscu okazało się, że leży na OIOM-ie. Wpuścili mnie do niego, ale żadnego kontaktu z nim nie było

- opowiada Renata Gnida.

Przyjeżdżała codziennie. Spędzała przy jego łóżku należne pół godziny i z powrotem.
Trwało to dwa tygodnie.

Codziennie to samo. Bez zmian, ale miałam nadzieję. I wreszcie w Nowy Rok jakby nastąpiła poprawa, a tu, niestety, 2 stycznia zmarł.Kiedy przyjechałam jak zwykle, już nie żył

- wspomina Renata Gnida.

O tym, że jej mąż został ranny i trafił do szpitala koledzy-górnicy przyszli ją powiadomić dopiero 17 grudnia po południu, kiedy już sama wszystko wiedziała. O szczegółach nie chcieli mówić. Powiedzieli, że musi upłynąć wiele lat, by mogli jej powiedzieć prawdę.
Usłyszała tylko, że kiedy męża zabierali do szpitala, był przytomny. Powiedział, żeby ucałować żonę i córkę. To były jego ostatnie słowa.

W niedzielę odprawiona zostanie msza w intencji śp. Joachima Gnidy

Joachim Gnida spoczął 7 stycznia 1982 r. (dwa dni po 29. urodzinach) na mikołowskim cmentarzu ewangelickim.
W niedzielę, 17 grudnia 2023 r., o godz. 9 w kościele ewangelickim w Mikołowie odprawiona zostanie msza w jego intencji. Spodziewana jest delegacja z KWK Wujek.
- Jest to inicjatywa ks. Kornela Undasa, proboszcza tej parafii. Po raz drugi. W zeszłym roku też taka msza została odprawiona. To bardzo miłe ze strony proboszcza - mówi Renata Gnida.

Przez cały piątek, 15 grudnia 2023, przed tablicą poświęconą Joachimowi Gnidzie młodzież pełni wartę honorową, zmieniając się co godzinę.

ZOBACZ TAKŻE
41. rocznica pacyfikacjji KWK Wujek. Pamięci Joachima Gnidy w Tychach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto