Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna studniówka ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Gorączka sobotniej nocy porwała maturzystów! ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Studniówka 2024 ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
Studniówka 2024 ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach Witold Naglik
Gorączka sobotniej nocy. Tak można by powiedzieć o studniówce ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, która zaczęła się w sobotę, 13 stycznia 2024 r. Tak wyglądała w obiektywie Witolda Naglika, nauczyciela języka polskiego i pasjonata fotografii, który uwiecznił nie tylko część oficjalną, ale także tę nieoficjalną - prawdziwą gorączke sobotniej nocy. I ten tort o północy, który jest tradycją studniówek w ZS 1 w Tychach. Gwiazdą wieczoru była Raisa Misztela, nauczycielka języka rosyjskiego w tej szkole i finalistka II edycji programu "The voice senior".

Kliknij TUTAJ, by zobaczyć ZDJĘCIA
Studniówka ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach zaczęła się w sobotę, 13 stycznia 2024 r., jak zwykle od 16 lat w Hotelu Golębiewski w Wiśle. Był to bal na ok. 300 par, bo samych maturzystów ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach ma w tym roku ok. 150 w pięciu klasach IV LO i jednej klasie Technikum Ochrony Środowiska.

Od "Pożegnania Ojczyzny" do "Czasu honoru"

Polonez zabrzmiał siedem razy, ale absolutnie nie ten sam za każdym razem. ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach od lat bierze na warsztat wszystkie najbardziej znane polonezy:

  • "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Ogińskiego,
  • "Polonez husarii" Krzesimira Dębskiego, z "Ogniem i mieczem",
  • "W starym zamku, polonez przypisywany Józefowi Elsnerowi,
  • "Polonez warszawski",
  • polonez z filmu "Czas honoru" Bartosza Chajdeckiego,
  • polonez z "Pana Tadeusza" Wojciecha Kilara.

Tradycją ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach jest losowanie poloneza przed przystąpieniem do opracowania choreografii i prób. Każda klasa tańczy do takiej muzyki, jaką wylosuje. Polonez Kilara na studniówce tej szkoły rozbrzmiewa zawsze dwa razy, ponieważ do tej muzyki tańczy także dyrekcja i grono pedagogiczne.

Polonez jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości świata

Po raz pierwszy maturzyści ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach tańczyli poloneza ze świadomością, że jest to nie tylko taniec narodowy, ale także taniec wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

- Stało się to w grudniu 2023 r. Niewiele jest polskich pozycji na tej liście, więc tym bardziej powinniśmy sobie cenić to, co tam trafiło - powiedziała Grażyna Jurek, dyrektor ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach, która dba, by nawet przy takiej okazji przemycić odrobinę wiedzy.

W swoim słowie do maturzystów dyrektor Grażyna Jurek kazała się im zastanowić, dlaczego akurat na sto dni przed maturą odbywa się taki bal, a nie pięćdziesiąt czy dwadzieścia pięć. Okazuje się, że jakiś autorytet uznał, iż 100 dni to najbardziej optymalny czas na dobre przygotowanie do ważnego egzaminu.

Tort i list w sprawie polonistów

Tradycją studniówek ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach jest tort o północy.

To jest tort dla solenizanta i jest krojony tuż przed północą, jeśli mamy wśród uczestników kogoś urodzonego w dniu, w którym się odbywa studniówka, albo po północy, jeśli ktoś się urodził następnego dnia. W tym roku tort był pokrojony o 23.30, a jego pierwszy kawałek otrzymał Witold Naglik, nasz nauczyciel języka polskiego, który urodził się 13 stycznia

- mówi dyrektor Grażyna Jurek, która wybrała dla niego wiersz Andrzeja Waligórskiego "

List w sprawie polonistów

".

W tym roku solenizantów było dwoje. Prócz Witolda Naglika, 13 stycznia urodziła się też jedna z maturzystek, która od pani dyrektor otrzymała białą różę.
ZOBACZ TAKŻE
Studniówka ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach w obiektywie Arkadiusza Goli, znakomitego fotoreportera DZ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto