18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starość. Jak z nią walczyć? Metody geriatrii w szpitalu w Tychach

Jolanta Pierończyk
Oddział geriatryczny w Tychach.
Oddział geriatryczny w Tychach. Mat. prasowe
Starość. Jak z nią walczyć? Oddział geriatryczny w szpitalu wojewódzkim w Tychach podjął taką walkę. Strategię opracowały pielęgniarki tego oddziału.

- Nie ma w społeczeństwie doświadczenia starości. Starość to bowiem coś nowego. Jeszcze w okresie międzywojennym za starych uważano ludzi 40-, 50-letnich. W prasie z tamtego czasu można przeczytać, że w wypadku w Sosnowcu zginęła staruszka lat 40. A więc tamci staruszkowie (i ich rodziny) nie mieli tych problemów, z jakimi borykają się dziś 80-, 90-latkowie – mówi dr Jolanta Szkliniarz, ordynator oddziału geriatrycznego w szpitalu wojewódzkim.

Prawdziwej starości muszą nauczyć się zarówno ludzie, którzy weszli w ten okres życia, jak i ich rodziny. Oddział geriatryczny taką edukację przyjął sobie za cel.
Starość to prócz naturalnych niedomagań organizmu także czas depresji reaktywnej. – Jest to czas silnego odczuwania końca, nie tylko swojego własnego, ale i swojego świata. Człowieka przygnębiają odejścia najbliższych, przyjaciół, znajomych – mówi dr Jolanta Szkliniarz.

Starość. Jak z nią walczyć?

jak się na geriatrii teraz okazuje, ludzie na starość nie byli przygotowani. Nie nawiązywali znajomości poza pracą, nie pielęgnowali w sobie żadnych pasji. Personel geriatrii stara się to nadrobić w czasie krótkiego pobytu pacjenta na oddziale. – Staramy się wyprowadzać ludzi z pokoi, żeby mogli poznać się z innymi pacjentami – mówi ordynator. – A nade wszystko proponujemy różnego rodzaju zajęcia.

Starość. Jak z nią walczyć? Harmonogram zajęć

Codziennie ok. 14.30 można obejrzeć film o chorobach i profilaktyce zdrowotnej. Jest też możliwość porozmawiania z pielęgniarkami i rehabilitantem o różnych chorobach. Około 18 można obejrzeć film z oddziałowej filmoteki. O 20.30 można się poddać muzykoterapii bezsenności, którą prowadzą pielęgniarki dyżurne.
W oddziałowej świetlicy prowadzone są zajęcia plastyczne pod kierunkiem Danuty Pomarańskiej. Bardzo ciekawą propozycją jest autorska składanka muzyczna Moniki Barwickiej pt. „Barwy jesieni”. Jest to układ najpiękniejszych piosenek Abby, Krzysztofa Krawczyka i innych wykonawców znanych seniorom z okresu ich młodości, nałożonych na piękne obrazy, widoki.

Pacjenci na oddziale są ponadto zachęcani do lektury specjalnie dla nich przygotowane informatora o chorobach oraz innych broszur do wypożyczenia w dyżurce pielęgniarskiej. Pacjenci z cukrzycą oraz ich rodziny przechodzą lekcje obsługi wstrzykiwaczy insulinowych oraz gleukometrów. Rodziny obłożnie chorych mogą liczyć na instruktaż z pielęgnacji takiej osoby oraz informacje o zmianach w psychice chorego

Ponadto w każdy czwartek w godz. 13-14 odbywają się tu szkolenia pacjentów i ich opiekunów, w każdy pierwszy czwartek miesiąca oddziałowa zaprasza opiekunów na film o obłożnie chorych i rozmawia o opiece nad nimi, w 2. czwartek miesiąca na film i rozmowę o chorym z otępieniem zapraszają lekarze, 3. czwartek miesiąca to czas na spotkanie z edukatorem cukrzycowym, w 4. czwartek miesiąca fizjoterapeuta prezentuje ćwiczenia redukujące bóle kręgosłupa.

To wszystko dzieje się na oddziale, natomiast dla mieszkańców Tychów i okolic organizowane są badania pamięci oraz spotkania na temat cukrzycy. Najbliższe planowane są na wrzesień.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto