MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowa woda w potoku w Wilkowyjach. Co na to Urząd Miasta Tychy?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tęczowa woda w potoku w Wilkowyjach
Tęczowa woda w potoku w Wilkowyjach mat. czytelnika
Tęczowa woda w potoku w Wilkowyjach to - jak mówią mieszkańcy tej dzielnicy Tychów - powracające zjawisko. Niektórzy nawet powiadamiają straż miejską, która obiecuje, że sprawę przekaże do odpowiednich służb. Interweniowaliśmy i my.

Tęczowa woda w potoku niepokoi mieszkańców Wilkowyj. Jedna z mieszkanek ma całą serię zdjęć z różnych okresów. Za każdym razem - jak mówi - powiadamia straż miejską. W marcu 2023 r. powiadomił i nas. Materiał zdjęciowy przesłaliśmy do wydziału komunalnego UM Tychy. Poinformowano nas, że zostały zlecone jakieś badania i dochodzenie, ale wyników nie było tak długo, że w końcu sprawa zginęła w masie innych tematów i spraw.

Temat wrócił sam. Dokładnie po roku. Znów ta sama czytelniczka przesłała nam kolejne zdjęcia. Zwróciliśmy się więc do UM Tychy o efekty naszej interwencji sprzed roku. Okazało się, że kontrole firm podłączonych do kanalizacji deszczowej, której wylot znajduje się na potoku trwały od kwietnia do czerwca 2023. Prawdopodobny sprawca został znaleziony i wskazany policji oraz Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Niestety, policja po przeprowadzeniu śledztwa sprawę umorzyła. Natomiast do WIOŚ wystąpiliśmy o informację o wynikach kontroli wskazanego przez nas podmiotu, ponieważ do dnia dzisiejszego takiej informacji nie otrzymaliśmy

- pisze do nas Justyna Kudłacik, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w Wydziale Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

Jednocześnie zapewniła, że od roku nikt już zanieczyszczenia nie zgłaszał. Po naszej interwencji ma być zlecona kontrola u prawdopodobnego sprawcy.

Oto pełna treść pisma, jaki dostaliśmy z UM Tychy.

W odpowiedzi na Pani maila z dnia 25 marca 2024r. uprzejmie informuję, że w okresie od kwietnia do czerwca 2023r. nasz wydział przeprowadzał kontrolę podmiotów włączonych do kanalizacji deszczowej, której wylot zlokalizowany jest na potoku Tyskim. Efektem tych kontroli było wykrycie prawdopodobnego sprawcy zanieczyszczenia potoku Tyskiego w marcu 2023r. Sprawa została przez nas zgłoszona na policję oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niestety policja po przeprowadzeniu śledztwa sprawę umorzyła. Natomiast do WIOŚ wystąpiliśmy o informację o wynikach kontroli wskazanego przez nas podmiotu, ponieważ do dnia dzisiejszego takiej informacji nie otrzymaliśmy. Pragnę podkreślić, że od momentu przeprowadzonych w zeszłym roku kontroli nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia dotyczącego zanieczyszczenia potoku Tyskiego w rejonie ul. Obywatelskiej. Ze względu na ponowne zgłoszenie tego procederu, w kwietniu br. przeprowadzimy ponownie kontrolę podmiotu odpowiedzialnego za zeszłoroczne zanieczyszczenie, w celu weryfikacji stanu obecnego.

ZOBACZ TAKŻE
Tęczowa woda w Wilkowyjach. Tak sprawa wyglądała wiosną 2023

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto