Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: Konferencja Porozmawiajmy o czytelnictwie. Kobiety żyją dłużej, bo czytają książki?

JOL
Aż 56 proc. Polaków nie zajrzało w zeszłym roku ani do jednej książki, nawet kucharskiej. Na każde sto osób w naszym kraju przypada tylko 44 czytających jakiekolwiek książki. W Czechach takich osób jest 83, we Francji 69.

- Wśród miłośników książek zdecydowanie dominują kobiety. A ponieważ mówi się, że lektura książek przedłuża życie, więc może nic dziwnego w tym, iż kobiety żyją dłużej. I to o całe osiem lat i siedem miesięcy – powiedział prof. Marek S. Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, podczas konferencji „Porozmawiajmy o czytelnictwie” zorganizowanej przez Bożenę Kozieńską, bibliotekarkę z Zespołu Szkół nr 2 w Tychach.

Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że do życia bez jakichkolwiek lektur przyznaje się aż 20 proc. polskich studentów i osób z wyższym wykształceniem. A już Denis Diderot w XVII wieku zauważył, że „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”.

Co czyta te 44 proc. Polaków? Przede wszystkim Henryka Sienkiewicza, Katarzynę Grocholę, Paula Coelho, Agatę Christie, Joannę Rowling, Adama Mickiewicza, Dana Browna, Tolkiena, Joannę Chmielewską.

Wyniki swoich własnych badań wśród blisko 2000 dzieci i młodzieży tyskich szkół przedstawiła organizatorka, Bożena Kozieńska. Na pytanie: Czy lubisz czytać? twierdząco odpowiedziało 73,18 proc. respondentów. Statystyki zawyżają tu uczniowie podstawówek (75 proc. lubiących czytać) i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (prawie 79 proc.), najmniej czytają gimnazjaliści (63,5 proc.). Na wysoki odsetek czytelnictwa w szkołach ponadgimnazjalnych najbardziej pracują dziewczęta. Szkoły, gdzie dominują chłopcy w tym rankingu wypadają bardzo słabo.

Zaskoczeniem była jedna z renomowanych szkół, gdzie aż 12,5 proc. respondentów przyznało się, że nie przeczytało ani jednej książki, aż 47 proc. badanych przeczytało tylko od 1 do 5 książek, natomiast nie znalazła się ani jedna osoba, która przeczytałaby więcej niż 20 książek w roku.
Wśród 502 tyskich nauczycieli żywo zainteresowanych księgozbiorem szkolnych bibliotek było 57,3 proc. Rzadkie odwiedzanie szkolnej biblioteki zadeklarowało 35,8 proc. Do tego, że niekorzystanie z tych bibliotek przyznało się 7 proc. ankietowanych.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto