Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: Unikatowy szlak architektury: Od socrealizmu do postmodernizmu

Jolanta Pierończyk
Takie osobliwe ławeczki stanęły w trzynastu miejscach miasta
Takie osobliwe ławeczki stanęły w trzynastu miejscach miasta Jolanta Pierończyk
W trzynastu miejscach miasta stanęły charakterystyczne ławeczki z prostopadłościanem, w wielu innych - tablice. Tak oznakowano szlak architektury "Od socrealizmu do postmodernizmu". Jego pomysłodawcy podkreślają bowiem, że Tychy są bodaj jedynym miastem w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni można pokazać rozwój architektury i myśli urbanistycznej w ciągu minionych 60 lat.

Socrealizm to oczywiście osiedle A z jego centrum, czyli placem św. Anny. Modernizma to m.in. budynek Teatru Małego, plac Baczyńskiego, Park Niedźwiadków. W postmodernizm wpisują się m.in. kościoły Jana Chrzciciela, Ducha Św. i bł. Karoliny, a także Piramida.

W sumie 23 obiekty zostały opisane i pokazane na zdjęciach. Są to: trzy punkty na osiedlu A, skwer z rzeźbą Chłopcy z gęsią, Teatr Mały, plac Baczyńskiego, Skwer Niedźwiadków, budynek Gimnazjum nr 12, technikum budowlane, dawny Miastoprojekt, osiedle D - ul. Dębowa, kościół św. Jana Chrzciciela, rynek os. K,, kościół św. Ducha, budynek PKO, kościół bł. Karoliny, Piramida, kościół św. Maksymiliana Kolbego, kościół świętych Franciszka i Klary, Stadion Zimowy, Poczta Główna, Park Miejski, Urząd MiastaPełna nazwa szlaku brzmi: "Od socrealizmu do postmodernizmu, czyli unikatowe Nowe Tychy".

Ławeczki i tablice już stoją. w tej chwili tworzy się strona www.unikatowetychy.pl oraz przewodnik po szlaku. Strona czynna będzie od 26 sierpnia, przewodniki będą rozdawane podczas wielkiej inauguracji tego szlaku w sobotę, 27 sierpnia. Zbiórkę zaplanowano przy ul. Asnyka o godz. 15. Zgromadzonych poprowadzi pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia, Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Celem tej wycieczki będzie plac Baczyńskiego. W sumie zostanie zrealizowanych siedem pierwszych punktów trasy.

Na placu Baczyńskiego zostaną rozdane przewodniki. Zainteresowani będą mogli już sami kontynuować wycieczkę po mieście.

Realizacja całego przedsięwzięcia pochłonęła prawie 870 tys. zł, z czego z unijnych funduszy pochodzi blisko 740 tys. zł.

Projekt architektoniczny jest dziełem APP - Autorskiej Pracowni Projektów w Tychach. Projekt graficzny wykonał artysta plastyk Lech Kowalczyk. Autorem tekstów jest Maria Lipok-Bierwiaczonek.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto