Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach ma 10 lat

Jolanta Pierończyk
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach. Seminarium na 10-lecie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach. Seminarium na 10-lecie Jolanta Pierończyk
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach ma 10 lat. Jednym z punktów obchodów tego cynowego jubileuszu było seminarium, podczas którego podsumowano minioną dekadę, a zebrani mieli okazję usłyszeć m.in. o warunkach dobrego starzenia się.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to przede wszystkim nowe znajomości, ale i wiele nowych kompetencji. Tu na przykład nauczyłam się języka niemieckiego i na nowo odkrywam Polskę, ponieważ należę do grupy turystycznej i na wykładach pana Ryszarda Sznera bardzo wiele się dowiedziałam - mówi emerytowana pielęgniarka Irena Potykanowicz.
- Tu nauczyłam się prawie wszystkiego. Jeżdżąc na wycieczki, poznaję na nowo geografię, historię. Chodzę tu na język niemiecki i rosyjski, chodziłam na komputer, chodziłam na włoski - mówi Teresa Obrzut, emerytowana pracownica Wydziału Rolnictwa UM Tychy, kierownik służby rolnej.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach świętuje 10-lecie swojego istnienia. Otwarty został w 2007 r. i liczył wówczas 600 słuchaczy, w tej chwili jest ich 1200. - Jest trzy i pół raza większy od średniego UTW w Polsce - zaznaczyła Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych.
W całym województwie są 64 takie instytucje, co daje nam 3. miejsce w Polsce pod względem ilości uniwersytetów trzeciego wieku. Najwięcej mają ich województwa mazowieckie (80) i kujawsko-pomorskie (78). - Pierwsza myśl o UTW pojawiła się, gdy budynek przedszkola przy Kopernika zamienialiśmy na Dom Pomocy Społecznej - wspomniała wiceprezydent, dodając, że w tej chwili najliczniejsza w Tychach jest grupa wiekowa 60-64 lat. Tyszan w tym przedziale wiekowym jest 36 proc., ale w 2030 r. będzie ich dokładnie o połowę mniej, natomiast co czwarty tyszanin będzie w wieku 70-74 lat.
Te prognozy demograficzne skłaniają władze miasta do intensywnego myślenia o potrzebach seniorów, których m.in. starają się edukować w zakresie dbania o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Wykład na ten temat był jednym z punktów jubileuszowego seminarium. Uczestnicy usłyszeli, że najważniejsze są: ruch, pielęgnowanie przyjaźni i aktywność społeczna. Bardzo ważne są też badania profilaktyczne, kontakt z młodymi, realizowanie marzeń i pasji, ale też słuchanie muzyki i nadrabianie zaległości z kultury, historii, geografii i języków

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto