MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chagall. Poezja błękitnej duszy. Wystawa prac Marka Chagalla w Tichauer Art Gallery w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wystawa prac Chagalla w Tichauer Art Gallery w Tychach
Wystawa prac Chagalla w Tichauer Art Gallery w Tychach Jolanta Pierończyk
Marc Chagall to kolejny artysta, którego prace można oglądać w Tichauer Art Gallery po m.in. Beksińskim, Dwurniku, Dudzie-Graczu czy Siudmaku. Wystawa "Chagall. Poezja błękitnej duszy" przedstawia dzieła Chagalla na papierze: litografie, akwaforty czy kartki pocztowe oraz wiersze Chagalla przetłumaczone z języka rosyjskiego specjalnie dla Tichauer Art Gallery.

Chagall, Poezja błękitnej duszy – to tytuł najnowszej wystawy w Tichauer Art Gallery. Znajdziemy tam 110 rysunków i grafik opolskiego kolekcjonera, Damiana Picza, właściciela Epicentrum Art Gallery.

Galerię założył mój ojciec, Jaremi Picz, malarz i rzeźbiarz. Kilka lat temu postanowił już poświęcić się swojej pracy artystycznej, a ja zająłem się sprawami organizacyjnymi. Wcześniej sztuka zupełnie mnie nie interesowała. Byłem wykładowcą w Instytucie Filologii Angielskiej, jednocześnie pracuję w PZPN w departamencie rozgrywek krajowych, gdzie zajmuję się sprawami sędziowskimi. Od dwóch lat prowadzę formę informatyczną. W miarę jednak zagłębiania się w sztukę, stałem się jej fascynatem. Dodatkowo połączyłem ją z pasją podróżowania, podczas którego docieram do prywatnych kolekcjonerów i galerii, poznaję niesamowite historie ich zbiorów

– opowiada Damian Picz.

Ojciec zaszczepił w nim przede wszystkim miłość do Chagalla, Picassa, na którym sam się trochę wzorował,. Matisse’a czy Dalego. Dzieła tych wszystkich artystów w swojej galerii zgromadził. Kolekcje te rozbudowuje syn.
W Tychach wystawa prac Chagalla jest połączona z jego poezją.

Pierwszym językiem Chagalla był jidisz i w tym języku pisał wiersze, które potem zostały przetłumaczone na język rosyjski. Chagall nazywany jest malarzem poetą czy poetą malarstwa, uznałam więc, że wystawa jego prac bez jego poezji to trochę za mało i specjalnie na wystawę postanowiliśmy przetłumaczyć kilka jego wierszy z tomu „Anioł nad dachami”, który w 1989 r. został wydany w Rosji. Była to pierwsza próba przełożenia jego poezja na język rosyjski. Z rosyjskiego na polski przetłumaczyła dla nas dr Maria Giej z Uniwersytetu Opolskiego

– mówi Dagmara Giej-Rusnak.
Nie ma na tyskiej wystawie żadnych obrazów Chagalla, natomiast jest bogactwo jego wypowiedzi na papierze i przegląd ważnych dla niego tematów. Jednym z nich jest Stary Testament.

Chagall w ogóle uważał, że biblia jest najważniejszym poematem

– podkreśla Dagmara Giej-Rusnak.
Są też rysunki Chagalla na kartkach świątecznych, które wysyłał do znajomych. Warto zwrócić uwagę na cykl „Daphne i Chloe”, które są odbitkami próbnymi, egzemplarzami unikatowymi.
Sam właściciel kolekcji zafascynowany jest kolorami, jakich używał Chagall oraz właściwymi tylko jemu sposobami stosowania koloru.

Na pracy czarno-białej potrafi w dwóch czy trzech punktach położyć małą kropkę koloru i to robi niesamowity efekt

– mówi Damian Picz.
Wystawa potrwa do 9 czerwca 2024. Warto odbyć osobiste spotkanie z poetycką grafiką oraz poezją Chagalla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto