MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół nr 1 w Tychach odbył się I Festiwal Nauki

Jolanta Pierończyk, Ola Szatan
Założeniem festiwalu było zmotywowanie uczniów do dochodzenia do wiedzy poprzez doświadczania
Założeniem festiwalu było zmotywowanie uczniów do dochodzenia do wiedzy poprzez doświadczania Fot. Arc
Rok 2100. Lekcję fizyki prowadzi ... wirtualny nauczyciel. Temat? Historia powstania elektrowni plazmowych, które dziś są dopiero w fazie laboratoryjnej.

Lekcję fizyki za 90 lat zobaczyła młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Tychach podczas I Festiwalu Nauki, który był podsumowaniem semestralnej pracy uczniów w ramach programu "Partnerzy w nauce", koordynowanego przez Uniwersytet Śląski. Jest to program finansowany ze środków unijnych. Zespół Szkół Nr 1 to jedyna w Tychach szkoła, która ten program realizuje.

Tematem przewodnim I Festiwalu Nauki była naukowa metoda badania przyrody, którą uczniowie poznawali teoretycznie i praktycznie podczas całego semestru. Program wypełniony był pokazami eksperymentów przygotowanych oraz prezentacjami prac uczniów, jak również wykładami pracowników naukowych z Uniwersytetu Śląskiego.

Wszystko zaczęło się od wykładu dr. Andrzeja Boczaro-wskiego pt. "Kuchnia Darwina", gdzie jednak nie było mowy o jedzeniu, ale o życiu twórcy teorii ewolucji oraz etapach i metodach pracy naukowej od kuchni. Okazało się, że największym problemem Darwina nie było samo stworzenie tej rewolucyjnej teorii, ale przekonanie do niej środowisk naukowych i ... swojej żony. Była to bowiem osoba głębokiej wiary i bała się, że po ogłoszeniu przez męża światoburczej teorii nie spotka się z nim... w niebie (po śmierci).

Potem były wspomniane eksperymenty i prace uczniów: inscenizowany wywiad z prof. Zrałkiem na temat badań w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, przedstawienie teatralne "O krasnoludkach i naukowej metodzie badania przyrody", prezentacja na temat pozyskiwania energii z biomasy oraz z reakcji syntezy jądrowej, które stanowią źródło energii Słońca i gwiazd. Festiwalu zakończył wykład prof. Piotra Strugały pt. "Biologia uczy myśleć".

Myśleć uczy też taka impreza jak festiwal nauki. Nie ma bowiem lepszego sposobu uczenia się niż nauka przez działanie. Przed uczniami kolejna wielka przygoda naukowa: Młodzieżowy Kongres Energetyczny, który zaplanowano na czerwiec. A w marcu grupa uczniów weźmie udział w 3. szkolnej wyprawie naukowej, tym razem do ... Maroka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto