MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy jesteśmy wspólnikami złoczyńców. Dlaczego?

JOL
„Kto milczy w obliczu mordu, staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia, przyzwala” – te słowa Zofii Kossak-Szczuckiej stały się tematem IX Debaty Młodzieżowej w Tychach, którą organizuje Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów.

Zapomniany poeta górnośląski, Jan Kupiec z pszczyńskiego sołectwa Łąka, powiedział to tak: „Choć się głośno tego nie pochwala,/ To już kto milczy, ten na złe pozwala”.

Młodzież znalazła w historii mnóstwo przykładów milczącego przyzwolenia świata na zło. Mnóstwo okrucieństw, które działy się na oczach, jeśli już nie świata, to przynajmniej wielu świadków.

Jedna z gimnazjalistek przyznała się, że sama była świadkiem napaści „mężczyzny z ogoloną głową” na bezdomnego i nie zareagowała. Nie tylko ona. Ktoś wprawdzie wyciągnął komórkę, ale schował ją przestraszony groźbą „ogolonego”.

- Czy ja jestem ta milcząca? – zastanawiała się szesnastolatka. Tłumaczyła, że była sparaliżowana strachem, bo przecież agresja „ogolonego” mogła się przenieść na nią. Przyznała jednak, że do dziś czuje dyskomfort. Wyrzuca sobie, że nie stać jej było na odejście gdzieś dalej i wezwanie pomocy dla napadniętego.

Koleją z Tychów do Bierunia Starego jeszcze w tym roku

- Zło jest potężne – przyznała Łucja Staniczek, przewodnicząca jury. – Od pytania „Co ja mogę zrobić, by pomóc?” zaczyna się nasza postawa wobec tego zjawiska. Szkoda, że nikt nie odniósł się do zła na szkolnym korytarzu.

Nikt nie miał wątpliwości, że przeciwstawianie się złu w świecie, który generalnie nie reaguje i nie staje w obronie pokrzywdzonego może być wyrokiem na samego siebie. Na usprawiedliwienie bierności jeden z uczniów sięgnął po słynne powiedzenie, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Ale były i wezwania do czynu: „Reagujmy!” Wszyscy. Jedna szesnastolatka mogłaby tylko oberwać od „ogolonego”, ale gdyby cały tłum gapiów rzucił się na niego, na pewno by go obezwładnił. Obojętność ośmiela do realizacji coraz okrutniejszych pomysłów w biały dzień i w samym środku miasta.

Obecni na debacie wiceprezydent Michał Gramatyka i Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, pochwalili polonistów za stwarzanie okazji do tego rodzaju wymiany zdań i refleksji.

Jury najwyżej oceniło Natalię Ciarcińską z Gimnazjum nr 3 za stanowisko w debacie i sposób jego przedstawienia. Drugie miejsce zajęła Patrycja Skaźnik z Gimnazjum nr 12, na trzecim znalazły się Natalia Kulnis z Gimnazjum nr 6 oraz Michalina Florek z Gimnazjum nr 12. Na wyróżnienie zasłużył Kamil Iwaniak z Gimnazjum nr 1.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto