Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz wiadukt na Grota-Roweckiego w Tychach ze 120 metrów - trwa odbiór obiektu. ZDJĘCIA. FILM. Kiedy zostanie otwarty?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Tychy. Budowa wiaduktu na Grota Roweckiego się zakończyła. Obecnie trwają testy obiektu. Kiedy zostanie otwarty? Pokazujemy, jak inwestycja wygląda z lotu ptaka. Wiadukt biegnie nad torami kolejowymi.

Dawno temu w Tychach...

Można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że stary wiadukt padł ofiarą rozwoju motoryzacji. Wybudowano go w 1955 roku. Jak tłumaczy nam rzeczniczka MZUiM w Tychach Agnieszka Kijas, poprzedni obiekt był budowany z myślą o zupełnie innych realiach, gdy ruch samochodowy był o wiele, wiele mniejszy. Remont by nie wystarczył - potrzeba było całkowicie nowego wiaduktu, który spełniałby współczesne normy i było gotowy na spore natężenie ruchu.

Kiedy otwarcie wiaduktu na Grota-Roweckiego?

Wielu tyszan jest zainteresowanych, kiedy wiadukt na Grota-Roweckiego w Tychach zostanie otwarty. Choć budowę zakończono, to ruch nie został jeszcze przywrócony. Obiekt musi przejść odpowiednie testy. Część z nich – jak na przykład próby obciążeniowe zostały już wykonane. Ponieważ wiadukt jest nowym obiektem, wiele instytucji musi wydać stosowne zezwolenia – między innymi od Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Oprócz testów analizowana jest również dokumentacja techniczna. To wiele, wiele stron… Zapytaliśmy MZUiM w Tychach, kiedy można liczyć na otwarcie wiaduktu na Grota-Roweckiego. Usłyszeliśmy, że jeśli nie będzie wykrytych nieprawidłowości i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prawdopodobnym terminem jest połowa sierpnia. Rzecznika instytucji zaznacza jednak, że okres ten może się skrócić lub wydłużyć i trzeba być na to przygotowanym.

Jak wyglądają próby obciążeniowe wiaduktu?

Przy okazji spytaliśmy rzeczniczkę MZUiM w Tychach o tym, jak wyglądają próby obciążeniowe wiaduktu. Zostały one przeprowadzone w czerwcu i były warunkiem wystąpienia o odbiór budowy.

— Odpowiednio obciążone samochody wjeżdżają na wiadukt i ustawiają się w przeróżnych konfiguracjach. Geodeta ma odpowiednie przyrządy pomiarowe. Pozwalają mu zmierzyć tzw. „strzałkę odchylenia” obiektu. Sprawdza jak wiadukt się zachowuje pod wpływem danej siły nacisku. - mówi Agnieszka Kijas rzeczniczka MZUiM w Tychach.

Na podstawie prób są tworzone stosowne dokumenty. Co istotne, próby trwają kilka godzin.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto