MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bieruń: 30 lat samodzielności. Uroczysta sesja rady miejskiej. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bieruniu z okazji 30-lecia samorządności
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bieruniu z okazji 30-lecia samorządności Jolanta Pierończyk
Bieruń świętuje 30 lat samodzielności. W 1991 r. udało się mu oderwać od wielkich Tychów i odzyskać samorządność. Metamorfoza, jaką miasto w tym czasie przeszło, świadczy o tym, że była to dobra decyzja. Podczas uroczystej sesji rady miejskiej w wyremontowanym Domu Kultury Gama podsumowano te trzy dekady samorządności, uhonorowano ludzi, którzy mieli znaczący wkład zarówno w rozwój miasta oraz wspomniano tych, którzy tego jubileuszu nie doczekali, a przyczynili się do odzyskania samorządności.

Wszystko zaczęło się od dźwięku katarynki i hymnu na cześć Bierunia - jedno i drugie to pamiątka po nieodżałowanym Janie Wieczorku, ojcu samodzielności Bierunia, ale i inicjatorze wielu ciekawych przedsięwzięć. To jego staraniem została zakupiona katarynka i stała się częścią bieruńskich uroczystości.

Dlaczego katarynka?

Jan Wieczorek, wieloletni samorządowiec i przewodniczący Rady Miejskiej w Bieruniu, człowiek wielu talentów, napisał tekst tej pieśni sławiącej Bieruń - pieśni zaczynającej się od słów: "Bieruniu, Bieruniu, ty stare miasteczko..."

Ja Wieczorek zmarł w lutym 2019 r., miesiąc wcześniej odszedł prof. Jan Czempas, w lutym 2021 Bieruń pożegnał Jana Nygę, twórcę m.in. bieruńskich utopców - zdjęcia tych trzech bierunian wielce dla miasta zasłużonych zostały wyświetlone na ekranie. Bez nich rzeczywiście byłby to zupełnie inny Bieruń.

Nie udało się natomiast zebrać wszystkich burmistrzów, którzy kierowali rozwojem miasta w czasie tych 30 lat samodzielności. Pierwszym był Alojzy Palowski, drugim - Ludwik Jagoda, trzecim - Bernard Pustelnik. Obecny burmistrz, Krystian Grzesica, jest czwartym z kolei. Do rozmowy o minionych 30 latach usiadł z Ludwikiem Jagodą, który jako jedyny przybył na tę uroczystość.

Ludwik Jagoda nie ukrywał, że między miastami europejskimi a Bieruniem była wówczas, jak powiedział, przepaść cywilizacyjna. Do zrobienia było wszystko. - Na szczęście - powiedział. - Byli ludzie, którzy chcieli zmian i mieli zapał do ich wprowadzania.

Zaczęło się ostre doganianie Europy: remonty szkół, modernizacja lub budowanie sal gimnastycznych, boisk, a nawet przyszkolnych basenów. By pomóc rolnikom w załatwianiu formalności, podjęto decyzję o budowie Bieruńskiego Centrum Inicjatyw Gospodarczych. Jednocześnie myślano o zaspokajaniu potrzeb duchowych - i stąd decyzja o remoncie organów kościelnych.

- Cieszę się, że nikt źle moich kadencji nie wspomina - powiedział Ludwik Jagoda, burmistrz w latach 1998-2010.

Urzędujący burmistrz Krystian Grzesica chwalił dobre decyzje swoich poprzedników, po których Bieruń ma m.in. kanalizację, gaz i zmodernizowane wodociągi. Jego odważną decyzją było wprowadzenie Bierunia do metropolii.
Mówiąc o ogromnym sukcesie tych 30 lat, powiedział, że to zasługa ludzi, którzy zaangażowali się w ważne dla miasta przedsięwzięcia oraz dobra współpraca wewnątrz gminy i na zewnątrz - z władzami powiatu oraz sąsiadami.

Nie przeocz

Burmistrz Grzesica nie ukrywał zadowolenia z obecności Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów - z którym to miastem Bieruń związany był przymusowo od 1973 do 1991 r. jako jedna z dzielnic, on - miasto z 600-letnią historią.

Prezydent Andrzej Dziuba nie ukrywał, że na początku była to raczej szorstka przyjaźń pomiędzy obiema miastami, ale te stosunki z czasem doskonale się ułożyły. - Cieszymy się z bardzo dobrej współpracy w wielu obszarach - podkreślił prezydent Tychów.

Jubileuszowa sesja była okazją do uhonorowania osób, które przyczyniły się do rozwoju Bierunia w ciągu tych 30 lat samodzielności. Uhonorowano także Alojzego Lyskę, który wprawdzie jest bojszowianinem, ale także mocno pracował na samodzielność Bierunia.

Podczas jubileuszowej sesji poszerzyło się grono Zasłużonych dla Miasta Bierunia. Tytuł ten otrzymał Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bieruń: 30 lat samodzielności. Uroczysta sesja rady miejskiej. Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Zachodni

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto