Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bieruniu odbył się odpust św. Walentego. Zobaczcie zdjęcia. Były całuski i autobus św. Walentego

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Odpust św. Walentego
Odpust św. Walentego Jolanta Pierończyk
BIERUŃ. Odpust św. Walentego, który zawsze jest 14 lutego niezależnie od dnia, tym razem - ze względu na to, że 14 lutego to Środa Popielcowa - przełożony został na niedzielę, 11 lutego 2024. Były, oczywiście, całuski bieruńskie i - po raz pierwszy - autobus św. Walentego, który kursować będzie jeszcze do 14 lutego.

Odpust św. Walentego w Bieruniu był zawsze wielkim świętem w Bieruniu. Na to święto ciągnęły do Bierunia tłumy ludzi chorych i cierpiących, św. Walenty czczony był bowiem jako patron chorych. Od lat Kościół nie obraża się na czczenie św. Walentego jako patrona zakochanych, tym bardziej, że - jak powiedział ksiądz podczas mszy w intencji mieszkańców Lędzin i Krasów - miłość to czasem też cierpienie.

Bieruń ci przaje

Jako patron zakochanych św. Walenty jest też oficjalnym patronem miasta Bieruń, które przyjęło dewizę "Bieruń ci przaje", czyli "Bieruń cię lubi" (a może nawet kocha). I odpust św. Walentego to nnie tylko święto religijne, ale też święto miasta, które stara się coś ciekawego wymyślić i dorzucić do bogatego programu odpustowego.

Autobus św. Walentego

Od kilku lat miasto dba, by wypiekane na ten dzień całuski bieruńskie miały swoje miejsce wśród odpustowych straganów.
Byliśmy przy produkcji bieruńskich całusków
Absolutną nowością odpustową jest autobus św. Walentego, cały w serduszkach, który od 7 do 14 lutego kursuje na linii 31, łącząc Bieruń z Tychami.

Kolejka do relikwii św. Walentego

Odpust św. Walentego się kończy. Od godz. 17 trwa w sanktuarium św. Walentego ostatnia msza odpustowa - za mieszkańców Zakościółka oraz pracowników i dobrodziejów parafii. Na godz. 18 zaplanowane są nieszpory i modlitwy za zmarłych. Po wszystkich mszach i nabożeństwach jest okazja do ucałowania relikwii św. Walentego, po czym zwyczaj nakazuje obejście ołtarza na kolanach.

Zakochaj się w Bieruniu

14 lutego, imieniny św. Walentego i Środa Popielcowa, ale z okazji święta patrona miasta UM Bieruń proponuje tym dniu w swojej siedzibie otwarcie wystawy Sławomira Bielaka, mieszkańca Bierunia, pt. "Zakochaj się w Bieruniu". Można ją zwiedzać codziennie w godzinach pracy urzędu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto