Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co tyskie dzieci świętowały 130 temu w niemieckiej szkole?

JOL
Wygląda na to, że w niemieckiej szkole nie było świętowania Bożego Narodzenia. Ba, nawet żadnej przerwy w nauce kalendarz ferii w tym czasie nie przewidywał. Rok szkolny zaczynał się wiosną - w kwietniu lub maju. Dzieci miały tydzień ferii wielkanocnych, pięć wolnych dni na Zielone Święta, dwa tygodnie ferii żniwnych na przełomie lipca i sierpnia oraz trzy tygodnie ferii jesiennych we wrześniu. A święta?

Świętowano urodziny cesarza oraz kolejne rocznicy bitwy pod Sedanem z czasów wojny francusko-pruskiej. Jak? Zajrzyjmy do kroniki jednej z najstarszych tyskich szkół, jaką jest Szkoła Podstawowa nr 1. Wkrótce wyjdzie ona drukiem.

Są to skrupulatne zapiski od XIX wieku do współczesności. Te najstarsze to roczne sprawozdania, począwszy od roku szkolnego 1881/82. Równe 130 lat temu.

„1 kwietnia 1881 roku rozpoczął się rok szkolny, połączony z przyjęciem chłopców i dziewcząt. 16 marca królewski inspektor szkolny powiatu pszczyńskiego p. Pastuszyk przeprowadził egzamin wielkanocny, po którym zwolniono z tutejszej szkoły 22 chłopców i30 dziewcząt. Ta sama liczba absolwentów przyjęła 24 marca w tutejszym kościele parafialnym pierwszą komunię świętą.

Wakacje odbywały się następująco:
1) ferie wielkanocne 14-19 kwietnia,
2) ferie na Zielone Święta 4-8 czerwca,
3) ferie żniwne 23 lipca – 7 sierpnia,
4) ferie jesienne 3-22 września,
więc 8 dni więcej od przepisowego czasu, ale za zgodą powiatowego inspektora szkolnego, na wniosek zarządu tutejszej szkoły. Powodem był wynikający z warunków pogodowych nadmiar prac jesienią.

22 marca urodziny naszego cesarza świętowano w tutejszej szkole w tradycyjny sposób – przemówieniem nauczycieli oraz śpiewami i deklamacjami uczniów.

16 marca 1881 r. wizytował tutejszą szkołę powiatowy inspektor szkolny Pastuszyk, uczestnicząc kolejno w lekcjach klasy najwyższej, trzeciej, piątej i szóstej.

2 września przed południem o godzinie 1000 odbywała się we wszystkich klasach uroczystość rocznicy bitwy pod Sedanem.

Uroczystość rozpoczęła się chorałem, następnie nauczyciele wygłosili w swoich klasach okolicznościowe przemówienia, po których uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne i recytowali wiersze. Nie odbyły się natomiast z tej okazji publiczne uroczystości, które przełożono na 10 września. W dniu tym zostało w książęcym domu w Pszczynie zawarte małżeństwo Jej Wysokości Księżniczki Louise z hrabią Solms-Baruth. Korzystna pogoda pozwoliła na zorganizowanie wycieczki wszystkich uczniów wszystkich szkół do parku zamkowego. Dzieci zostały tam ugoszczone, otrzymały posiłek i napoje, a szkoły otrzymały wiele prezentów. Na zmianę śpiewy i zabawy, pokazy gimnastyczne zabawiały młodzież szkolną, aż do wieczornego powrotu. Po powrocie do szkoły odśpiewano hymn państwowy, następnie wychowawcy zwolnili dzieci do domów.

Obecność w szkole, szczególnie w niższych klasach dzieci z dalszych przysiółków była bardzo nieregularna. Zadowalająca natomiast była w klasach najwyższych.
Sytuacja zdrowotna była, tak pośród nauczycieli, jak i dzieci, dosyć dobra. W ciągu całego roku nie stwierdzono chorób epidemicznych.
Królewski powiatowy inspektor szkolny p. Pastuszyk przekazał dla najwyższej klasy 20 czytanek dla potrzebujący pomocy, pilnych uczniów. W tutejszej szkole sprowadzono do poszczególnych klas następujące podręczniki:

1. klasa: „Czytanka dla katolickich szkół ludowych dla zwykłych warunków szkolnych ze szczególnym uwzględnieniem dwukierunkowych (językowych) szkół” – II części, stopień wyższy,
2. klasa: „Czytanka dla klas średnich katolickich szkół ludowych” (wydanie opracowane dla prowincji Śląska),
3. klasa: „Czytanka dla katolickich szkół ludowych przy uwzględnieniu dwukierunkowych (dwujęzycznych) warunków szkolnych”,
4. 5. i 6. klasa: „Elementarz dla katolickich szkół ludowych dla zwykłych warunków szkolnych”, wydany na polecenie Zarządu Królewskiego w Opolu (wydawca Erüwell)."

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto