Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egipt stał się jeszcze piękniejszy. Nowa atrakcja w Luksorze zachwyca archeologów i turystów

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Egipt wzbogacił się o nową atrakcję, która zachwyca zarówno zawodowych archeologów, jak i turystów. Zwiedzanie tego magicznego zakątka umożliwiły ciężkie i drobiazgowe prace, które trwały ponad 20 lat! Sprawdźcie, co niezwykłego jest w miejscu oznaczonym jako TT49 i czy warto je odwiedzić w czasie wakacji lub urlopu w Egipcie.

Spis treści

Nowa atrakcja w Egipcie! Coś dla miłośników archeologii

Turyści w Egipcie mogą zwiedzać nową, niesamowitą atrakcję. Właściwie określenie „nowa” nie jest najlepsze – chodzi o grobowiec egipskiego dostojnika sprzed 3300 lat. Jednak przez ostatnich 20 lat pozostawał on niedostępny dla zwiedzających z powodu trwających prac konserwatorskich. Teraz znowu można go podziwiać w Luksorze, a to rzeczywiście niezwykły zabytek. Czym się wyróżnia?

Malowidła w grobowcu Paszedu w Deir el-Medina
Pojawił się kolejny dobry powód, by zafundować sobie wakacje w Egipcie! Właśnie udostępniono dla turystów nową atrakcję, która pozwala przekonać się, jak wyglądało życie codzienne w czasach faraonów!

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 2.0. kairoinfo4u, Flickr.com, CC BY-SA 2.0

Grobowiec TT49 na mapie Luksoru:

Czytaj też: Egipt: Wielkie Muzeum w Kairze już częściowo otwarte. Co udostępniono zwiedzającym? Zobaczcie koniecznie

Rząd Egiptu cieszy się z nowej atrakcji. Grobowiec udostępnił sekretarz generalny

Uroczystość otwarcia dla turystów grobowca TT49 w Tebach Zachodnich (Luksor) miała miejsce 11 lutego 2024. Grobowiec został oficjalnie udostępniony przez Mostafę Waziry’ego, sekretarza generalnego egipskiej Najwyższej Rady Starożytności.

Waziry wyraził zadowolenie, że grobowiec został wreszcie otwarty i może cieszyć Egipcjan oraz gości z całego świata, którzy tłumnie przybywają nad Nil w sezonie zimowym.

Ponad 20 lat drobiazgowych prac

Prace konserwatorskie w TT49 zaczęto w 2000 r. Najpierw zespół egiptologów i epigrafików z uniwersytetu w Buenos Aires zajął się dokumentacją wszystkich malowideł i napisów, zdobiących ściany grobowca. Drobiazgowy proces zajął 13 lat! Potem do akcji wkroczyli niemieccy konserwatorzy zabytków, którzy przywrócili malowidłom ich pierwotną świetność.

Czym wyróżnia się grób TT49, że poświęcono mu tyle pracy? Dlaczego warto odwiedzić to miejsce teraz, gdy jest już dostępne dla turystów? Przekonajcie się – to fascynująca historia!

Neferhotep i jego czasy. Niezwykła epoka rewolucji religijnej starożytnego Egiptu

Grobowiec TT49 należy do Neferhotepa, wysokiego rangą egipskiego urzędnika, który żył w XIV w. p.n.e. Neferhotep pełnił funkcję pisarza Amona, co oznacza, że był jednym z administratorów w wielkiej świątyni Amona-Re w Karnaku, którą turyści mogą dziś zwiedzać nieopodal, na wschodnim brzegu Nilu.

Życie Neferhotepa i jego żony, Meritre, przypadło na bardzo ciekawe czasy. Pisarz żył za panowania trzech faraonów: Tutanchamona, Aja i Horemheba. Tutanchamon był ostatnim z tzw. władców amarneńskich, czyli królów rezydujących w Achet-Aton (dziś Tell el-Amarna w Górnym Egipcie). Władcy amarneńscy, zaczynając od Echnatona, przeprowadzali rewolucję religijną w Egipcie i starali się wprowadzić swoisty monoteizm lub przynajmniej monolatrię: kult słonecznego boga Atona zamiast wszystkich innych tradycyjnych bogów Egiptu.

Po upadku Amarny faraonowie odpowiedzialni za tę rewolucję, postrzeganą przez kler Amona w Luksorze jako herezję, zostali wymazani z egipskich annałów, a ich wizerunki zniszczone. Mieli na zawsze zostać zapomniani. Ostatnim królem, który padł ofiarą tego procesu, był Tutanchamon. Jak na ironię to właśnie ci królowie i ten okres historii starożytnego Egiptu fascynują dziś najbardziej zarówno zawodowych archeologów, jak i amatorów, zainteresowanych zamierzchłymi dziejami i rozwojem myśli religijnej.

Czytaj też: Egipt to idealny kierunek na wakacje zimą 2024 i ferie! Sprawdziliśmy aktualne ceny all inclusive, najlepsze kurorty i atrakcje

Posąg Tutanchamona
Tutanchamon zerwał z herezją amarneńską i przeniósł stolicę Egiptu z Achet-Aton z powrotem do Teb (Luksor). Umarł jednak bardzo młodo, a jego następcy nie mieli dla niego wiele litości. Tak jak Echnaton, Tutanchamon został wymazany z pamięci Egipcjan.

Na zdjęciu posąg ukazujący Tutanchamona w postaci boga Amona. Dzieło sztuki zostało zawłaszczone przez Horemheba, jednego z następców Tutanchamona na tronie Egiptu. Julian Kaesler, Getty Images

Zachwycający grobowiec Neferhotepa

Neferhotep, pochowany w grobowcu TT49, patrzył na to wszystko z perspektywy kapłana Amona, choć jest całkiem możliwe, że swoją karierę zaczynał jako wyznawca Atona u boku jednego z królów amarneńskich (sam faraon Horemheb pierwotnie nosił imię Pa-Aton-em-Heb jako wyraz lojalności wobec heretyckich faraonów).

Neferhotep był jednym z wielu egipskich dostojników, pochowanych na nekropolii w Tebach Zachodnich (na zachodnim brzegu Nilu w dzisiejszym Luksorze). Jako osoba bardzo bogata, mógł sobie pozwolić na zatrudnienie najlepszych robotników i artystów, którzy przygotowali dla niego i jego żony wspaniały grobowiec z westybulem, kaplicą i pięknym posągiem, ukazującym pisarza wraz z żoną u boku. Wszystkie ściany grobowca ozdabiają płaskorzeźby, malowidła i fragmenty świętych tekstów, opisujących pełną niebezpieczeństw wędrówkę duszy do egipskiego raju.

Najciekawsze są malowidła i to właśnie nad nimi pracowali tak długo konserwatorzy. Neferhotep kazał wymalować na ścianach swego grobowca piękne, szczegółowe i wielobarwne sceny, ukazujące życie codzienne jego i jego rodziny. Możemy na nich zobaczyć, jak wyglądało życie w faraońskim Egipcie w XIV w. p.n.e. Nie brakuje też bardzo rzadkich przedstawień, np. w westybulu możemy oglądać malowidło ukazujące pałac królewski w Tebach, a w kaplicy podziwiać rysunek wielkiej świątyni Amona w Karnaku.

Pierwszy pylon świątyni Amona-Re w Karnaku
Neferhotep najprawdopodobniej pracował jako jeden z administratorów świątyni Amona-Re w Karnaku na wschodnim brzegu Nilu w Tebach (dzisiejszy Luksor). Nick Brundle Photography, Getty Images

Luksor – serce starożytnego Egiptu

Grobowiec Neferhotepa jest wyjątkowo piękny, ale właściwie w każdej części Luksoru możecie znaleźć fascynujące zabytki i pozostałości po starożytnym Egipcie. Właśnie tu znajdowały się kiedyś Teby, stolica religijna Egiptu faraonów, i tu chowane były najważniejsze osoby w państwie.

Niedaleko grobowca Neferhotepa możecie zwiedzać słynną Dolinę Królów z wyciętymi w skale grobami faraonów, a także Dolinę Królowych. W Deir el-Medina można zwiedzać wioskę robotników, zajmujących się konturowaniem grobowców dla egipskiej elity. Bliżej Nilu wznoszą się świątynie kultu grobowego faraonów, na czele z piękną świątynią Hatszepsut (żeńskiego faraona), odrestaurowaną przez Polaków. Na wschodnim brzegu rzeki turystów z całego świata przyciągają największe w całym Egipcie kompleksy świątynne w Karnaku i Luksorze, tu też rozciąga się słynna Aleja Sfinksów.

Zajrzyjcie do naszego przewodnika po Luksorze, by poznać najważniejsze atrakcje tego miasta i zobaczyć jego najsłynniejsze zabytki na pięknych zdjęciach.

Źródła: Ahram, Arab News

Czytaj też: Egipt: praktyczne porady i sprytne lifehacki na wakacje. Bezpieczeństwo, pieniądze, obyczaje – sprawdźcie, jak nie zepsuć sobie urlopu!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Egipt stał się jeszcze piękniejszy. Nowa atrakcja w Luksorze zachwyca archeologów i turystów - Strona Podróży

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto