Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Niemczuk: Chopin i Grieg - muzyczni bracia. Koncert w Oświęcimskim Centrum Kultury

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Grzegorz Niemczuk w Oświęcimskim Centrum Kultury
Grzegorz Niemczuk w Oświęcimskim Centrum Kultury Jolanta Pierończykl
Grzegorz Niemczuk, znakomity pianista, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej, dał w Oświęcimskim Centrum Kultury kolejny koncert edukacyjny pt. " Chopin i Grieg - muzyczni bracia", w którym zestawił m.in. nokturny obu kompozytorów, tańce oraz sonaty fortepianowe. Jak zwykle, była piękna muzyka i równie piękne słowo o niej, jedno i drugie w wykonaniu samego Grzegorza Niemczuka.

Grzegorz Niemczuk przyzwyczaił swoją publiczność do koncertów będących swego rodzaju audycjami umuzykalniającymi na żywo. Prócz mistrzowskich wykonań programu jest też mistrzowskie prowadzenie w świat muzyki. Koncert "Chopin i Grieg - muzyczni bracia" w Oświęcimskim Centrum Kultury Grzegorz Niemczuk zaczął od utworu "Hommage à Chopin", którym Edward Grieg, norweski kompozytor, chciał oddać hołd swojemu ulubionemu Fryderykowi Chopinowi.

Zaczyna się ten utwór od nut E,G, F (jak Edward Grieg Fryderyk), a kończy nutami EG (Edward Grieg)

- powiedział Grzegorz Niemczuk.

Nie ma wątpliwości, że bez tej podpowiedzi mało kto z publiczności byłby w stanie zauważyć ten zabieg. Ba, nawet patrząc na zapis nutowy, niekoniecznie trzeba by to sobie uświadomić.

Dlaczego "Motyl" Griega jest lepszy od "Motyla" Chopina?

Było też małe zadanie dla słuchaczy: ocena dwóch utworów pt. "Motyl". Który kompozytor lepiej tego motyla w swojej muzyce zawarł? Publiczność nie miała wątpliwości, że lepiej zrobił to Grieg.

Zgadza się. Ale tylko dlatego, że Grieg, pisząc ten utwór, myślał o opisaniu nim motyla. Chopin pisał etiudę. Etiudę Ges-dur, nie nadając jej żadnego tytułu. Tytułami opatrywali jego etiudy wydawcy, zwłaszcza angielscy, uważając, że w ten sposób łatwiej będą się sprzedawały

- tłumaczył Grzegorz Niemczuk.

Muzyczne braterstwo Chopina i Griega artysta pokazał też poprzez zestawienie tańców obu kompozytorów: na ogół znane mazurki Chopina i raczej nie znane tańce norweskie Griega.

Sonata z "Marszem żałobnym"

Koncert zakończył się sonatami fortepianowymi: b-moll Fryderyka Chopina ze słynnym "Marszem żałobnym" i e-moll Edwarda Griega oraz długimi, gromkimi brawami, a w hollu podczas podpisywania płyt ludzie dopytywali o kolejne spotkanie.

Grzegorz Niemczuk. Wszystkie utwory Chopina i alfabet muzyczny

Grzegorz Niemczuk, tyszanin od kilku lat mieszkający w Bielsku-Białej, należy do elitarnego grona pianistów, którzy w swoim repertuarze mają wszystkie utwory fortepianowe Fryderyka Chopina. Wszystkie je też zanalizował i w arcyciekawych filmikach udostępnił na YouTube. Powstało prawie 400 odcinków po polsku i po angielsku. Cykl analiz wszystkich dzieł Fryderyka Chopina jest już zamknięty, ale artysta w swojej pasji popularyzowania muzyki zaczął nowy projekt: "Muzyczny alfabet Grzegorza Niemczuka", który również dostępny jest na kanale YouTube.

Grzegorz Niemczuk - jak czytamy w zapowiedzi koncertu w OCK - należy obecnie do najbardziej aktywnych pianistów klasycznych , którzy swoimi podróżami koncertowymi po całym świecie kontynuuje tradycje Ignacego Jana Paderewskiego czy Artura Rubinsteina. Wystąpił z ponad 400 recitalami i koncertami w 36 krajach na 6 kontynentach. Był m.in. w Curacao, Etiopii, Tanzanii, Japonii, Singapurze, Peru, Ekwadorze, Stacha Zjednoczonych, Norwegii, na Jamajce i w wielu, wielu innych miejscach.

Na swoim artystycznym koncie ma wiele najwyższych nagród na konkursach pianistycznych w Warszawie, Nowym Jorku, Trieście czy Waterloo.

ZOBACZ TAKŻE
Grzegorz Niemczuk, znakomity chopinista
Grzegorz Niemczuk: Ostatnie lata Fryderyka Chopina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto