Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perłowy jubileusz Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach. Wystawa jubileuszowa

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Perłowy jubileusz Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach
Perłowy jubileusz Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach Jolanta Pierończyk
Perłowy jubileusz Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach. Wystawa jubileuszowa składa się z dzieł 52 artystów związanych z Tychami. Potrwa do 15 marca 2024 r.

Miejska Galeria Sztuki Obok w Tychach kończy w czerwcu 2024 r. 30 lat. Jest nierozerwalnie związana z Teatrem Małym, w którego budynku przez wiele lat funkcjonowała. Od marca 2014 r. znajduje się w Pasażu Kultury Andromeda (prawie 10 lat!).

Galerię Obok powołali do życia Tomasz Kordon, ówczesny dyrektor Teatru Małego w Tychach oraz jego zastępczyni, Ewa Iwańciów
Twórcą Galerii Obok była znakomita artystka malarka, Elżbieta Kuraj, która prowadziła ją przez pięć lat. Jej następcą został również świetny artysta, Łukasz Pudełko, który kierował nią przez 17 lat, z pasją i wielkim oddaniem. Na kolejne dwa lata galeria przeszła w ręce artystki Joanny Rupik. 1 października 2019 r. kuratorem galerii Obok został Wojciech Łuka.

Ważnym rozdziałem w dorobku galerii Obok były wystawy teatralne zwracające uwagę nie tylko na przynależność instytucjonalną do Teatru Małego, ale przede wszystkim ukazujące wzajemne przenikanie się sztuk performatywnych z plastycznymi

- powiedział Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach od 2019 r.

W jubileuszowy rok Miejska Galeria Sztuki Obok weszła wystawą artystów związanych z Tychami, nie tylko malarzy.

Rzeźbiarskie tradycje Tychów

W swoim wystąpieniu obecny kurator galerii, Wojciech Łuka, wspomniał o mocnych tradycjach rzeźbiarskich Tychów. Listę wielkich rzeźbiarzy tyskich otwiera August Kiss (1892-1865) urodzony i wychowany w Paprocanach w niemieckiej rodzinie. Na tej liście jest Augustyn Dyrda (1926-2023; 3 lutego 2024 minie dokładnie rok od jego śmierci), autor bardzo wielu rzeźb w przestrzeni Tychów (jak np. "Chłopcy z gęsią", "Niedźwiadki" czy "Żyrafa"), jest też Tomasz Wenklar, twórca m.in. rzeźb Ryszarda Riedla czy profesorów Hanny i Kazimierza Wejchertów.

Na wystawie znajdziemy obrazy nestora malarstwa, Stanisława Mazusia, który z Tychami związał się jako młody artysta po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, oraz dzieła wybitnych artystów w różnym wieku aż do najmłodszych, zaledwie po szkole artystycznej. Są też związani z Tychach artyści z Kolumbii i Armenii.

30 lat galerii, 30 tortów

Wernisaż jubileuszowej wystawy przyciągnął prawdziwe tłumy. Dyrekcja Teatru Małego, spodziewając się wielu gości, chciała zamówić ogromny jubileuszowy tort, ale żadna cukiernia nie była w stanie sprostać temu zadaniu. Zamówiono więc 30 tortów. Po jednym na każdy rok.

Jubileuszowa wystawa potrwa do 15 marca 2024 r.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto