18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Scenografia Smolickich.

JOL
Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Wystawa scenografii Anny i Tadeusza Smolickich w Miejskiej Galerii Sztuki Obok.
Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Wystawa scenografii Anny i Tadeusza Smolickich w Miejskiej Galerii Sztuki Obok.
Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach miał w tym roku wyjątkowy program. Do tego był historycznym momentem otwarcia dla kultury nowej Andromedy. Jednym z punktów obchodów święta teatru było otwarcie scenografii Anny i Tadeusza Smolickich z Krakowa.

- To się zdarza coraz rzadziej, ale kiedyś, gdy kurtyna szła w górę, zrywały się oklaski. Dla scenografa. To najpiękniejszy moment dla twórcy scenografii - powiedział Tadeusz Smolicki podczas otwarcia wystawy scenografii w nowej siedzibie Miejskiej Galerii Sztuki "Obok" na piętrze Pasażu Kultury Andromeda.

Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Scenografia Smolickich

Jego dziełem oraz jego zmarłej żony są wszystkie wyeksponowane tu kostiumy, projekty, rysunki, szkice. Są tak piękne, że zapierają dech w piersiach. Najpiękniejsze są kostiumy carycy Katarzyny oraz królowej Nefretete.

- Strona wizualna w teatrze jest najważniejsza - mówił Tadeusz Smolicki. - Musi być bogata, piękna. Mój mistrz, Stanisław Wyspiański, mawiał, że widz najpierw patrzy, dopiero potem słucha i odbiera sens sztuki. A skoro tak, to musi mieć na co patrzeć.

Tadeusz Smolicki zdradził, że przed pracą nad każdą scenografią wybiera się do kościoła franciszkanów w Krakowie, siada w ławce, w której miał zwyczaj siadać kard. Karol Wojtyła, wpatruje się w dzieło Wyspiańskiego przedstawiające Stwórcę i prosi Go, by mu pomógł stworzyć scenografię.

Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Jak powstaje scenografia?

Praca nad scenografią zaczyna się od spotkania z reżyserem i wspólnych ustaleń. Potem reżyser zajmuje się pracą z aktorami, a scenograf zaczyna tworzyć projekty kostiumów i elementów scenografii. Do każdego powstaje osobny rysunek techniczny dla krawców, perukarzy i wszystkich tych, którzy na podstawie tych projektów będą te stroje i inne elementy dekoracji wykonywać. - To jest prawdziwa księga budowlana - powiedział Tadeusz Smolicki.
Praca nad scenografią trwa dwa-trzy miesiące. Aktorzy są już wtedy na końcu swojej pracy nad przedstawieniem. W kostiumach mają jeszcze trzy-cztery próby i premiera.

Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Ciekawostka

Tadeusz Smolicki jest nie tylko scenografem. Zdarzyło mu się być także aktorem. W "Pasji" zagrał Jezusa. Przedstawienie odbyło się w Castel Gandolfo przed Janem Pawłem II. - Po przedstawieniu wręczył mi różaniec, mówiąc: Dla Jezusa - wspomina Tadeusz Smolicki.
Warto na wystawie odnaleźć zdjęcia z tego wydarzenia.

Wystawa scenografii Anny i Tadeusza Smolickich w Miejskiej Galerii Sztuki w Tychach potrwa do 30 maja.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Teatru w Tychach. Scenografia Smolickich. - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto