Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepokonani świętowali 70. urodziny Związku Harcerstwa Narodowego

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Niepokonani świętowali 70. urodziny Związku Harcerstwa Narodowego. Niepokonani to stowarzyszenie zrzeszające Byłych Żołnierzy Walczącego Podziemia i żołnierzy II Konspiracji Niepodległościowej. Prezesem śląskiego oddziału Niepokonanych jest płk Jan Józef Wysocki, niegdysiejszy dowódca Samodzielnego Plutonu Szturmowego Huragan, autor książki "Żołnierze w krótkich spodenkach". Akcje prowadzone były też na terenie Tychów.

W czwartek, 28 kwietnia, w Katowicach odbyła się uroczystość z okazji 70. rocznicy powstania harcerskich drużyn szturmowych o kryptonimie operacyjnym Huragan. Grupy te powstały 26 lutego 1946 r. i działały do 17 października 1947. Po ich rozwiązaniu wielu członków wyjechało za granicę.

W tych trzech latach działalności przeprowadzili 22 akcje zbrojne, ponad 30 akcji propagandowych i wiele wywiadowczych. Po rozwiązaniu broń i dokumenty pochowano w różnych skrytkach. Nie wszystkie skrytki do dziś zostały opróżnione. W 1992 część broni i dokumentów zostało przekazanych Muzeum Śląskiemu w Katowicach.

- Cała broń została zdobyta w różnych akcjach, z rozbitych posterunkach – podkreślił płk Jan Józef Wysocki, prezes zarządu Oddziału Niepokonani.

Z rozbrojonego posterunku mieszanego Milicji Obywatelskiej i Straży Ochrony Kolei w Ligocie zabrano pięć mauserów, jeden pistolet maszynowy Schmeisser oraz rakietnicę z rakietami. Po ataku na trzyosobowy patrol MO w Piotrowicach zabrano trzy pistolety krótkie. Majorowi Armii Czerwonej przy dworcu PKP w Ligocie zabrano pistolet typu nagan z magazynkiem zapasowym i pasem głównym, koalicyjną i torbą raportówką.

Takich akcji i takich zdobyczy było wiele. Różnego rodzaju akcje były prowadzone nie tylko na terenie Katowic, ale także Tychów, Pszczyny i powiatu mikołowskiego.

W ramach walki z propagandą PRL w okresie referendum 1946 r. oklejono dwa składy pociągów relacji Ligota-Gliwice i Tychy -Jaśkowice hasłami „Precz z PPR i PPS”, „Niech żyje PSL”, itp. Rozprowadzano ulotki drukowane z hasłami związanymi z referendum 1946 r. i wyborami 1947 r. rozprowadzono je w okolicach Mikołowskiej Fabryki Transformatorów, dworców PKP w Mikołowie, Murckach, Ochojcu, Piotrowicach,Tychach, Łaziskach i innych. w ramach działalności wywiadowczej rozpracowano m.in. więzienie karno-śledcze przy Mikołowskiej w Katowicach, Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa publicznego w Kluczborku, stan osobowy I Brygady operacyjnej KBW w Katowicach.

Przez członków grupy „Huragan” zaatakowana była miejska komórka PPR w Tychach i ostrzelany posterunek MO w Tychach, skąd zabrano m.in. dwie maszyny do pisania, zaatakowani zostali też bawiący się żołnierze NKWD w kasynie w Tychach, zaatakowane mieszkanie I sekretarza komórki miejskiej PPR w tychach

Stowarzyszenie ma też na koncie akcję Cmentarz, której efektem jest pomnik chwały na cmentarzu w Panewnikach, gdzie w latach 1947-48 skrycie pogrzebano 39 żołnierzy Polski Podziemnej zamordowanych w katowniach bezpieki. Ich mogiły w latach 1947-48 oraz 1989-2002 r. były dekorowane na święta państwowe i kośceleneW roku 1992 stowarzyszenie wykupiło na cmentarzu działkę i postawiło rzeczony pomnik, który odsłonięty został w 2001 r.

O Samodzielnym Plutonie Szturmowym Huragan powstały trzy książki. Jedna z nich to „Żołnierze w krótkich spodenkach” Jana Józefa Wysockiego. Niestety, jak ubolewają uczestnicy tamtych wydarzeń, nie doczekało się drugiego wydania.

Dlaczego rozwiązano pluton „Huragan”. - Bo kilku kolegów wpadło, a ponieważ nie wiadomo było, czy wytrzymają przesłania i nie sypną kogoś, postanowiono zaprzestać działalności. Okazało się, że nikogo nie wydali – powiedział Eugeniusz Zarzycki, uczestnik tamtych wydarzeń.

Uroczystość w dniu 28 kwietnia była okazją do odznaczeń żyjących członków „Huraganu’ i innych byłych żołnierzy walczącego podziemia (dziś są to członkowie stowarzyszenia Niepokonani) oraz osób wspierających działalność tego stowarzyszenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto