Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepubliczne Przedszkole Specjalne Iskierka w Tychach już otwarte [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
Otwarcie Niepublicznego Przedszkola Specjalnego Iskierka w Tychach. Dr Daria Zarębska
Otwarcie Niepublicznego Przedszkola Specjalnego Iskierka w Tychach. Dr Daria Zarębska Jolanta Pierończyk
Niepubliczne Przedszkole Specjalne Iskierka w Tychach już otwarte. Przeznaczone jest dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Może przyjąć 100 dzieci, które będą podzielone na 4-osobowe grupy. Na liście dzieci przyjętych do przedszkola są mali mieszkańcy różnych miast województwa śląskiego. Na zajęcia będą dowożone specjalnym busem.

Niepubliczne Przedszkole Specjalne Iskierka w Tychach uroczyście otwarte zostało 2 czerwca.

- Otwarcie tego przedszkola specjalnego zbiega się z jubileuszem 60-lecia jednego z pierwszych takich przedszkoli. Chodzi o Przedszkole nr 12, którego jubileusz świętowaliśmy wczoraj, 1 czerwca -powiedziała Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Wraz z prezydentem Tychów, Andrzejem Dziubą, wręczyli zarządowi przedszkola plakat przedstawiający Tychy jako miasto tętniące życiem i dobrą energią.

Obecny na uroczystości otwarcia przedszkola wicewojewoda Jan Chrząszcz powiedział żartobliwie, że w nazwie przedszkola zauważył wielki błąd, bo to nie jest żadna iskierka, ale wielki płomień, wręcz ognisko miłości i dobroci.
- Tyle się dziś mówił o prawie do godnego życia przede wszystkim ludzi starszych, ale to prawo do godnego, pięknego życia mają także niepełnosprawne dzieci - powiedział, życząc wytrwałości w czynieniu tego dobra, które w tym miejscu miasta się zaczęło.

Dr n.med. Daria Zarębska, lekarz rodzinny pracujący w Sosnowcu, mieszkająca w Tychach, inwestorka przedszkola powiedziała, że przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych było jej marzeniem od czasów studiów.

- Taka myśl się pojawiła, kiedy moja koleżanka ze studiów urodziła niepełnosprawnego syna i została z nim sama, bo mąż odszedł, nie mogąc sobie poradzić z tą trudną sytuacją życiową. Widziałam, ile terapii wymaga takie dziecko i ile kilometrów trzeba robić, by dowieźć dziecko na te różne zajęcia. I wtedy sobie pomyślałam, że chciałabym stworzyć takie miejsce, które da niepełnosprawnym dzieciom możliwość życia w społeczeństwa i takie ich zrehabilitowanie, żeby mogły prowadzić w miarę normalne życie, a ich rodzicom odrobinę wytchnienia - powiedziała.

Przedszkole obliczone jest na 100 dzieci. Powstało z myślą o dzieciach z całego województwa śląskiego. Na liście są dzieci z Tychów, Mysłowic, Bierunia, Lędzin,. Kobióra, Sosnowca, Katowic... Za edukację przedszkolną dziecka niepełnosprawnego rodzice nie płacą. Ponoszą tylko koszty wyżywienia.

- Mamy tu dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, sprzężonymi niepełnosprawnościami narządowymi, niepełnosprawnościami ruchowymi, niedosłuchem, niedowidzeniem, ślepotą, w wieku od 2,5 roku do 8 lat. Na zajęcia dowozimy je busami, a następnie odwozimy do domu, więc rodzice nie muszą się martwić odległością - mówi dr Zarębska.

Mamy tu różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne, jak hipoterapia, dogoterapia, arteterapia z muzykoterapią, prowadzimy trening uwagi słuchowej, EEG Biofeedback, HEG biofeedback, hydroterapię. Prowadzimy też integrację sensoryczną, terapię doświadczania świata. Mamy specjalistów z neurologii, psychologii, neurlogopedii.

.. - mówi dyrektor Magdalena Kielesz.

Na otwarciu wystąpiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Maluszkowo. Dzieci z Iskierki zaprezentowały się w towarzystwie swoich rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto