MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust św. Walentego w Bieruniu: koncert, promocja płyty, msze...

RED
Kościół św. Walentego w Bieruniu
Kościół św. Walentego w Bieruniu Jolanta Pierończyk
Odpust św. Walentego w Bieruniu: koncert, promocja płyty, msze... Uroczystości zaczynają się już w piątek, 11 lutego 2022, i potrwają do 14 lutego. Tegoroczne msze odpustowe odbywać się będą w kościele św. Bartłomieja, a nie - jak zwykle - w kościółku św. Walentego.

W dzień odpustowy, mroźny, lutowy staje lud przed Świętym Bieruńskim Walentym, aby jak co roku od świtu do zmroku modlić się szczerze, wzrastać we wierze. Święty Walenty, uproś wiele łask, w każdym miejscu, czasie wspomagaj nas - to pierwsza zwrotka i refren pieśni pt. „W dzień odpustowy” ze słowami i muzyką ks. Wiktora Sopory. Jest to jedna z wielu pieśni ku czci św. Walentego. Autora słów większości z nich nie znamy, a muzyka określana jest jako starobieruńska.

Dziewięć takich pieśni, w opracowaniu znakomitego muzyka, Wacława Golonki, znalazło się w wydanym w zeszłym roku zbiorze pt. „Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego” (są tam m.in. „Witaj Maryjo z Magdalon” z tradycyjną muzyką z tyskiego kościoła św. Marii Magdaleny czy „Pieśń do Matki Bożej Mikołowskiej”).

Część tych utworów zostało nagranych na płytę pt. „In honorem Sancti Valentini”, w interpretacji Wacława Golonki (organy) i Marcina Wolaka (bas). W zeszłym roku nie było warunków do odpowiedniej promocji obu publikacji. Stanie się to teraz, podczas koncertu inaugurującego uroczystości ku czci św. Walentego.

- Koncert rozpocznie się o godz. 19 w kościele św. Bartłomieja. Serdecznie zapraszamy. Dla melomanów mamy płytę w prezencie. Przygotowaliśmy ich ok. 200 - mówi Magdalena Kutynia.

Bierunianie znają te pieśni. Jedna z nich (także znajdująca się we wspomnianym zbiorze) - „O tym świętym Walencinie” wywodzi się ze średniowiecza. Już wtedy św. Walenty zaliczany był do czternastu Świętych Wspomożycieli.

Nabożeństwo do św. Walentego jest znane na Śląsku od XVII wieku. Z lat 20. XVII w. pochodzi bieruński kościółek św. Walentego. Kult tego świętego rozkwitł w drugiej połowie XVII wieku, przekraczając granice bieruńskiej parafii. O tym, jak wielkim świętem w Bieruniu był dzień św. Walentego świadczą rachunki parafialne z 1720 r. Widać to po wysokości kolekt.

Odpusty św. Walentego zaczęły się w 1781 r., o co wystarał się ówczesny proboszcz, ks. Jan Kanty Żychoń. Ponieważ ten odpust zawsze był 14 lutego, niezależnie w jaki dzień wypadał, toteż w okresie międzywojennym dzieci były zwalniane z lekcji.

Od 28 lutego 1961 r. sanktuarium ma relikwie św. Walentego, które corocznie całują rzesze wiernych idących na kolanach wokół ołtarza.

Odpust św. Walentego w Bieruniu. Program

11 lutego
godz. 19 - w kościele św. Bartłomieja koncert organowo-wokalny z udziałem organisty Wacława Golonki i śpiewającego basem Marcina Wolaka

12 lutego
godz. 18 - w DK Gama koncert muzyki świata i operetki w wykonaniu Krynickiego Studia Baletowego

13 lutego
godz. 16 - w kościele św. Bartłomieja msza za chorych i niepełnosprawnych,
godz. 18 - msza w intencji bierunian z procesją pod pomnik św. Walentego i nabożeństwem w sanktuarium

14 lutego
9 mszy w kościele św. Bartłomieja, z których pierwsza odprawiona będzie już o północy, za strażaków. O siódmej będzie msza za duszpasterzy oraz członków parafialnych grup, o 8.30 - w intencji tyszan, o godz. 10 - za mieszkańców Imielina, Chełmu Śląskiego i Goławca. O 11.3o rozpocznie się suma odpustowa, o godz. 13 - msza za mieszkańców Hołdunowa, Górek i Urbanowic, o 14.30 - za mieszkańców Lędzin i Krasów, o godz. 16 - msza za młodzież i wszystkich przygotowujących się do sakramentu małżeństwa, o godz. 17 za mieszkańców Zakościółka, o godz. 18 nieszpory odpustowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto