Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi Książki 2023 w Katowicach. Darmowe komiksy i spotkanie z rysownikami

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Targi Książki w Katowicach. Stoisko z komiksem "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą"
Targi Książki w Katowicach. Stoisko z komiksem "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" Jolanta Pierończyk
Targi Książki 2023 w Katowicach. Dwa razy większe niż w roku poprzednim, większy rozmach i... szczególne stoisko, z którego można zabrać darmowe komiksy, a o piętnastej (w sobotę, 4 listopada 2023) będzie tam można spotkać rysowników - autorów tego komiksu. Chodzi o komiks z serii "Paneuropa". W tym roku jest to "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą". Akcja dzieje się m.in. w Pszczynie. Śląska premiera tego komiksu jest właśnie na Targach Książki w Katowicach (3-5 listopada 2023).

Komiksowa seria „Paneuropa” jest inicjatywą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pojawiła się w 2019r. Pierwszy komiks zatytułowany był „Paneuropa vs. Pandemonium”, potem przyszła kolej na „Paneuropę vs. Smog”, następnie „Paneuropę vs. CoViD 19”. W zeszłym roku wydane zostały dwie części komiksu „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”. I teraz - „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”.

Solidarni z Ukrainą. Ale dlaczego w formie komiksu?

Bo wpisuje się we współczesne trendy komunikacji wizualnej; bo w przystępny sposób jest w stanie wytłumaczyć zawiłości tego świata, a poprzez wykreowanych superbohaterów edukuje do współczesności, do społeczeństwa obywatelskiego

- mówi Matylda Sęk-Iwanek z Instytutu Nauk o Kulturze UŚ.

Dlaczego na taką ludyczną formę przekazu zdecydowała się tak poważna instytucja jak Komisja Europejska?

Komisja Europejska ma się komunikować z obywatelami i najlepiej jakby to robiła w sposób najprzystępniejszy. O różnych rozporządzeniach czy innych dyrektywach wcale nie musi mówić w opasłych tomach, ale może to robić właśnie tak i tym samym szybciej trafić do społeczeństwa. Poprzez komiks było o smogu, było o covidzie, teraz jest o wojnie w Ukrainie i uchodźcach, których przyjęła Polska

- powiedział Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Komiks jako sposób dotarcia do odbiorców pochwaliła Barbara Bandoła, szefowa powiatu pszczyńskiego, który został poproszony na partnera tego wydawnictwa. - Komiks to atrakcyjna forma, dobrze odbierana przez wszystkie pokolenia, zwłaszcza młodzież - powiedziała starosta Barbara Bandoła.

Wśród partnerów jest również Urząd Miejski w Pszczynie, którego szef, Dariusz Skrobol, bez namysłu zgodził się na udział w tym przedsięwzięciu. - To fantastyczna forma. Całe nasze życie jest obrazkowe - powiedział.

Solidarni z Ukrainą. Akcja komiksu dzieje się także w Pszczynie

Akcja „Paneuropy. Solidarni z Ukrainą” dzieje się m.in. w Pszczynie, gdzie pokazane są Muzeum Zamkowe, zagroda żubrów, Centrum Przesiadkowe, czyli instytucje, które skorzystały z funduszy unijnych.

W tej części „Paneuropy” mamy też Łódź (i tam się odbyła premiera tego komiksu) oraz Rzeszów.

Na stronach pszczyńskich jest mowa m.in. o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy i tworzeniu dla nich bezpiecznych miejsc do tymczasowego życia. Na początku było w nich 800 osób, w tej chwili pozostało 300.

Twórcą okładki jest artysta ukraiński, Igor Barańko.Komiks jest bezpłatny i ma wersję ukraińską oraz śląską (ta ostatnia wersja jest tylko w sieci, ale to przede wszystkim debiut języka śląskiego w bazie danych UE, jak zauważył Sebastian Rysz).

Śląska premiera tej pozycji odbywa się w dniach 3-5 listopada podczas Targów Książki w Katowicach. Na godz. 15 w sobotę, 4 listopada, zaplanowano spotkanie z twórcami komiksu.

Starosta Barbara Bandoła zapowiedziała konkurs, jaki przeprowadzi Pszczyńskie Ognisko Pracy Pozaszkolnej na plakat inspirowany komiksem „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na warsztaty z twórcami „Paneuropy”.
- Warsztaty odbędą się początkiem roku 2024, w którym przypada 20. rocznica naszego wejścia do Unii Europejskiej - zaznaczył Sebastian Rysz.

Nagrodą dla najlepszych będzie zaproszenie do współtworzenia kolejnego komiksu z serii „Paneuropa”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto