Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Komanderów w Imielinie - Jasełka polskie. Słowo, muzyka i taniec

Jolanta Pierończyk
Jasełka polskie
Jasełka polskie Agnieszka Maj
Teatr Komanderów w Imielinie wystawił w DK Sokolnia "Jasełka polskie:, widowisko słowno-muzyczno-taneczne oparte na tekstach jasełek salezjańskich, Schillerowskich i Rydlowskich oraz na Piśmie św. Całość wyreżyserowała Stanisława Szczepanik, córka Józefa Komandery, założyciela tego teatru.

"Jasełka polskie" w wykonaniu Teatru Komanderów to tradycja w Imielinie, rzecz ceniona ze względu na jakość, jak i historię.

Dzieje Teatru Komanderów

Teatr Komanderów w Imielinie powstał w 1946 r. Założył go Józef Komandera (3 listopada 1919 - 4 stycznia 1999), Początkowo repertuar składał się ze sztuk religijnych, potem przyszedł czas także na Szaniawskiego czy Prusa. W 1957 r., po ingerencji cenzury w tekst "Jasełek", działalność teatru została zawieszona. Reaktywacja nastąpiła w 1975 r. W prowadzeniu teatru Józef Komandera nie był już sam. Pomagały mu żona Elżbieta (ślub w 1958 r.) i córki. Bezcennym wkładem pani Elżbiety w to przedsięwzięcie są piękne kostiumy i inne elementy scenografii, które służą do dziś. W przedstawienia angażowała się nie tylko cała rodzina, ale też sąsiedzi oraz znajomi i to nie tylko s Imielina, ale też Chełmu Śląskiego, Lędzin, Jaworzna czy Bytomia. W repertuarze teatru Komanderów były dramaty Słowackiego (Balladyna, Lilla Weneda), Jasełka, Misterium Męki Pańskiej i wiele innych pozycji. Z "Jasełkami" Teatr Komanderów dwa razy wystąpił na deskach Teatru Wyspiańskiego w Katowicach ((1982 i 1983 r.).

Józef Komandera zmarł 4 stycznia 1999 r. Prowadzenie teatru przejęła córka - Stanisława Szczepanik.

"Jasełka polskie" w Imielinie łączą pokolenia

W niedzielę 15 stycznia 2023 r. w Sokolni odbył się kolejny pokaz „Jasełek polskich”. Zagrali: Stanisława Szczepanik ( reżyser i szefowa teatru), Marian Synowiec, Barbara Górecka, Piotr, Dominika i Konrad Stenclowie Teresa Bajura, Jadwiga i Andrzej Pykowie, Andrzej, Amelia i Szymon Pawlasowie, Agnieszka Gaweł, Klaudia i Oliwia Sowa, Piotr i Paweł Kałuccy, Agata i Maja Górkiewicz, Hania Świerzy, Anna Pańczuk.

Jak zwykle, było pięknie, barwnie.
Bezcenną wartością tego teatru jest udział całych rodzin. To wspaniały kilkupokoleniowy zespół.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto