Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyska Gala Kultury. Nagrody prezydenta Tychów dla Tomasza Wenklara i Sebastiana Riedla. Tytuł Ambasadora dla Aukso

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tyska Gala Kultury 2023. Od lewej: Marcin Stachoń, prezydent Andrzej Dziuba, Marek Moś - dyrektor orkiestry Aukso oraz Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel
Tyska Gala Kultury 2023. Od lewej: Marcin Stachoń, prezydent Andrzej Dziuba, Marek Moś - dyrektor orkiestry Aukso oraz Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel Jolanta Pierończyk
Tyska Gala Kultury odbyła się 19 kwietnia 2023 r. w mediatece. Było to wręczanie dorocznych nagród prezydenta Tychów dla wybitnych twórców kultury. Ich laureatami w tym roku są rzeźbiarz Tomasz Wenklar i muzyk Sebastiana Riedla. Po raz drugi przyznano też tytuł Tyskiego Ambasadora Kultury. Otrzymała go Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

- Można piec na niemieckiej patelni, jeść norweskiego łososia i hiszpańskie pomidory, ale kultura to jest coś, co wypadałoby mieć swojego. I w tym mieście mamy fantastyczny ruch kulturalny - powiedział na wstępie prowadzący tegoroczną Tyską Galę Kultury Marcin Stachoń z grupy teatralnej T.C.R, która w zeszłym roku była jednym z laureatów nagrody prezydenta Tychów w dziedzinie kultury.

Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel, rzeźbiarz i muzyk

W roku 2023 nominowanych było 19 znakomitych twórców kultury, z których prezydent Tychów wybrał dwóch laureatów. Są to Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel.

Tomasz Wenklar jest rzeźbiarzem. Jego dziełami w Tychach są m.in. rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów, twórców Tychów oraz Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem, a także rozpoznawalne płaskorzeźby okolicznościowe w formie plakatu.

Sebastian Riedel poszedł w ślady ojca. Jest gitarzystą, założycielem zespołu Cree i autorem wielu jego piosenek. Po raz pierwszy publicznie pokazał się na scenie 1 czerwca 1993 r., w tym 2023 r. świętuje więc jubileusz 30-lecia swojej pracy twórczej.

Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel są laureatami równorzędnych nagród w wysokości 15 tys. zł.

Chciałbym podziękować władzom miasta za to, że kiedy 20 lat temu po studiach wróciłem do Tychów, uwierzyły w moje szalone pomysły, dały mi kredyt zaufania i przestrzeń miasta, którą starałem się zamienić w galerię. Zaczynałem od mniejszych form, potem były inne pomysły i projekty. I w ciągu tych 20 lat udało mi się stworzyć taką... pajęczą sieć. Jak ktoś do mnie dzwoni z prośbą o jakąś rzeźbę, to wtedy zapraszam do Tychów, robiąc coś jak pająk z muchą. Mówię: Proszę przyjechać do Tychów, pewne rzeczy już stoją, inne są w formie szkiców, łatwiej się rozmawia w przestrzeni miasta. Bo choć każdy artysta jest w pewnym stopniu egocentrykiem, ja chwalę się miastem jako całością, a nie tylko swoim dorobkiem

- powiedział Tomasz Wenklar.

Nie omieszkał dodać, że do pracy potrzebna jest rzeźbiarzowi pracownia. I takie miejsce do pracy zostało mu przez miasto udostępnione staraniem Darii Szczepańskiej, ówczesnej zastępczyni prezydenta ds. społecznych.

- A pracownia jest dla rzeźbiarza jak muszla dla małża. Zbieram z rzeczywistości jakieś ziarnka piasku, zadziory i staram się takie małe perełki tam realizować, raz mniejsze, raz większe, ale nieustannie - podkreślił Tomasz Wenklar.

W swoim wystąpieniu odniósł się też do dawnego określania Tychów jako miasta-sypialni.
- Kiedyś złośliwy znajomy powiedział: ty jesteś ten rzeźbiarz, który rzeźbi dla miasta-sypialni. Trochę mnie zdenerwował i odpowiedziałem mu, że to może jest właśnie plus, bo w mieście-sypialni można wyśnić sobie sen o wiktorii, a ja wszystkie moje pomysły na rzeźby wyśniłem właśnie w Tychach - powiedział laureat, za co zebrał gromkie brawa.

Za nagrodę i pamięć dziękował także Sebastian Riedel.

- Tu się wszystko zaczęło i tu się pewnie skończy, ale na razie trwa i oby trwało jak najdłużej - powiedział, podkreślając, że woli śpiewać niż mówić.

Tyski Ambasador Kultury: Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

W zeszłym roku podczas Tyskiej Gali Kultury po raz pierwszy przyznany został tytuł Tyskiego Ambasadora Kultury, który otrzymał Mateusz Krzyżowski, znakomity pianista. W 2023 r. tytuł Tyskiego Ambasadora Kultury otrzymała jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie - Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, która w tym roku obchodzi srebrny jubileusz swojego istnienia. Założył ją i do tej pory prowadzi Marek Moś. - Orkiestra Aukso jest wizytówką Polski w świecie - powiedział prowadzący galę Marcin Stachoń z teatru T.C.R.

Maestro Marek Moś powiedział m.in. że dziękuje losowi, iż spotkał tak wspaniałych muzyków.

Nagroda dla Tyskiego Ambasadora Kultury w tym roku wyniosła 100 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto