MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia odpustu św. Walentego w Bieruniu. Procesja z kościoła św. Bartłomieja do sanktuarium św. Walentego. Zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Procesja z kościoła farnego do sanktuarium św. Walentego z przystankiem przy pomniku św. Walentego, patrona miasta Bieruń
Procesja z kościoła farnego do sanktuarium św. Walentego z przystankiem przy pomniku św. Walentego, patrona miasta Bieruń Jolanta Pierończyk
W wigilię odpustu św. Walentego w Bieruniu w kościele farnym odprawiana jest msza, po której następuje procesja z orkiestrą pomnik św. Walentego, a następnie do sanktuarium św. Walentego. W tym roku tym uroczystościom przewodniczył abp Adrian Galbas..

W programie uroczystości odpustowych z okazji imienin św. Walentego, patrona miasta Bieruń, jest przejście z kościoła farnego po mszy wieczornej do sanktuarium. Procesję prowadzi Orkiestra Dęta KWK Piast, a jej uczestnicy niosą znicze, które funduje miasto.

Procesja zatrzymuje się pod pomnikiem św. Walentego (bodaj jedynym w Polsce), gdzie składane są kwiaty. Władze miasta z burmistrzem Krystianem Grzesicą na czele złożyli wieniec w kształcie serca z czerwonych kwiatów.

Św. Walenty - patron chorych i zakochanych, a dla nas po prostu przyjaciel, święty, do którego zwracamy się o wsparcie w różnych sprawach

- powiedział burmistrz Krystian Grzesica.

Na koniec uczestnicy procesji składają pod pomnikiem zapalone znicze, które - jak powiedziała prowadząca uroczystość Magdalena Kutynia, naczelnik Wydziału Promocji UM Bieruń - są symbolem światła, jakie jest w nas.

Ostatni punkt programu - pieśni i modlitwy do św. Walentego w sanktuarium.

Msze odpustowe

O północy odprawiona została, jak zwykle, pasterka strażacka, a od rana 14 lutego przez cały dzień odbywają się msze w różnych intencjach: o godz. 7 (za duszpasterzy bieruńskich, członków parafialnych stowarzyszeń i grup modlitewnych, 8.30 (w intencji dekanatów tyskich), 10 (w intencji mieszkańców Imielina, Chełmu Śląskiego i Goławca), 13 (w intencji mieszkańców Hołdunowa, Górek i Urbanowic), 14.30 (za mieszkańców Lędzin i Krasów), 16.30 (za narzeczonych) i 18 (w intencji mieszkańców Zakościółka, pracowników i dobrodziejów parafii). Po mszach będzie okazja do ucałowania relikwii św. Walentego. Na tych, którzy zdecydują się na to, za ołtarzem czeka niespodzianka - odkryte i odnowione malowidło z XVIII wieku.

Suma odpustowa o godz. 11.30, jak zwykle, odprawiona będzie w kościele św. Bartłomieja. Przewodniczył jej będzie abp Adrian Galbas.
O dziewiętnastej rozpoczną się nieszpory odpustowe i modlitwy za zmarłych.

Pieśni "o tym świętym Valencinie"

Podczas mszy odpustowych jest okazja usłyszeć pieśni ku czci św. Walentego. Autora słów większości z nich nie znamy, a muzyka określana jest jako starobieruńska. Ale można ich słuchać także w domu. Miasto wspólnie z parafią św. Bartłomieja wydało płytę pt. "In honorem sancti Valentini". "W dzień odpustowy", "O tym świętym Valencinie", "Błogosławiony Walenty", "Przezacny naszej krainy patronie" i inne pieśni wykonali Wacław Golonka (organy) i Marcin Wolak (bas).

Ruchoma szopka bieruńska stoi do 14 lutego

Przy okazji odpustu św. Walentego warto zwrócić uwagę na ruchomą szopkę w kościele św. Bartłomieja, która pozostaje na swoim miejscu do 14 lutego. Ma odnowione figurki, ma nowe nagrania kolęd. Znajdziemy tu nie tylko biblijne postaci, ale także ludzi wykonujących zapomniane czynności, jak np. wyrabianie masła w maselnicy czy osoby ważne dla Bierunia, jak np. figurki kardynała Stanisława Nagy'ego czy Jana Wieczorka, jednego z twórców bieruńskiej szopki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto