Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 listopada.Najciekawsze cmentarze Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
Groby sióstr zakonnych w Chełmie Śląskim
Groby sióstr zakonnych w Chełmie Śląskim Jolanta Pierończyk
Gabriel García Márquez: „Wszystkie ulice we wszystkich miastach nieuchronnie prowadzą do kościoła albo na cmentarz”. W taki dzień jak 1 listopada na tych drogach prowadzących do cmentarzy jest szczególnie tłoczno. Proponujemy wizytę na najciekawszych cmentarzach Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Cmentarz na Watogłowcu

W 2008 roku na Wartogłowcu zostały sprzedane ostatnie miejsca na urny. Miejsca na zwykłe groby wykupione zostały już wcześniej. Od roku 1964 pochowano tu ponad 22 tysiące osób. Wśród nich są Rysiek Riedel, zmarły przed 18 laty lider „Dżemu”, oraz jego żona Małgorzata. Tu spoczęły też ofiary lawiny sprzed blisko siedmiu lat. Byli to głównie licealiści z „Kruczka”. Bardzo młodzi – szesnasto-, osiemnastoletni ludzi. Leżą obok siebie, w takiej kolejności, w jakiej byli odnajdywani po miesiącach poszukiwań. Miejsce pochówku wszystkich, którzy spoczęli na Wartogłowcu można od zeszłego roku łatwo znaleźć w internecie na stronie www.polskie-cmentarze.com/tychy/

Cmentarz parafialny przy Marii Magdalenie

Projektantów miasta trzeba szukać na cmentarzu parafialnym przy kościele Marii Magdaleny. Hanna i Kazimierz Wejchertowie wybrali Tychy na miejsce swojego spoczynku, choć całe życie utrzymywali bliski kontakt z Warszawą jako pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Wśród profesorów tej uczelni na pewno znalazłoby się dla nich miejsce, ale oni woleli Tychy.

W sąsiedztwie kościoła Marii Magdaleny pochowani są rodzice Krystyny Loski, jednej z najbardziej znanych spikerek telewizyjnych. Na tym samym cmentarzu, acz w jego drugiej, nowszej części spoczął znany tyski ginekolog prof. Józef Ulman, zmarły 6 września 1999 r.. Zasłynął z pionierskich prac dowodzących korzyści płynących z zażywania kąpieli przez kobiety ciężarne. Tuż przed swoją nagłą śmiercią pracował nad wpływem jednego z nowo odkrytych hormonów na prawidłowy rozwój ciąży. W niedalekim sąsiedztwie jego grobu w kwietniu 2008 roku pochowany został major Aleksander Sałacki zmarły w wieku prawie 104 lat (miesiąca brakowało do tych urodzin) ostatni obrońca Lwowa. Tu niedaleko leży też komandos Jan Kiszka, zmarły 12 października 2007 roku. Tak się złożyło, że obaj znaleźli swoje miejsce blisko grobów poległych żołnierzy.

Cmentarz paprocański

Najmniejszy tyski cmentarz znajduje się przy skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Armii Krajowej. To stary cmentarz paprocański na około 300 grobów. Od 40 lat już ich nie przybywa.

Cmentarze w Lędzinach

Gdyby na wszystkich cmentarzach powiatu bieruńsko-lędzińskiego chcieć znaleźć miejsce spoczynku kogoś najbardziej znaczącego nie tylko dla naszego regionu, trzeba by zajrzeć na XVIII-wieczny cmentarz ewangelicki w Hołdunowie, gdzie w roku 1807 spoczął Johann Christian Ruberg, chemik, odkrywca przemysłowej metody wytopu cynku, zarządca huty szkła w Wesołej koło Mysłowic, zwany śląskim Faustem. Grób się wprawdzie nie zachował, ale wiadomo, że tu był.

Cmentarze w Bieruniu
Na cmentarzu przy Walencinku w Bieruniu kiedyś wyróżniał się grób człowieka, który zginął podczas jednego z nierzadkich na przełomie XIX i XX wieku wybuchów na Ergu. – Przepych wielu dzisiejszych nagrobków dawno go prześcignął, ale sam pamiętam, że wśród skromnych niegdysiejszych mogił trudno go było nie zauważyć – opowiada Jan Wieczorek, pasjonat historii Bierunia. – Wyróżniał się nawet na tle grobów innych ofiar wybuchów.

Na bieruńskim cmentarzu przy Walencinku pochowano też ofiary Marszu Śmierci.

Cmentarz w Chełmie Śląskim

Jedną z ciekawszych nekropolii powiatu bieruńsko-lędzińskiego jest cmentarz w Chełmie Śląskim. Uwagę zwraca tu przede wszystkim otoczony kolczastym łańcuchem grób arystokratycznej rodziny von Arco, panów na Kopciowicach i Ścierniach. Pochowani są tu zmarły 21 kwietnia 1826 r. w wieku 87 lat hrabia Carl von Arco i jego niespełna półtoraroczny wnuk Adolph Carl Ferdinand August Joseph von Brandt zmarły 12 lutego tego samego roku. W krypcie pod kaplicą Matki Boskiej w chełmskim kościele spoczywa dwoje innych jego wnuków: 3-letni Ferdinand Georg Carl Joseph Eurfidius von Arco zmarły w r. 1816 oraz 13-letnia Amelia Carolina von Arco zmarła 2 lata później.

Na chełmskim cmentarzu znajduje się też wprawdzie bardzo prosta, kamienna mogiła nieznanego uczestnika I powstania śląskiego, ale trudno nie zatrzymać się nad inskrypcją: „Bóg go zesłał, Ojczyzna wezwała, przyszedł, nie znali go i padł jako powstaniec śmiercią bohaterską w walce z Niemcami w sierpniu 1919 roku w naszej parafii. Spoczywaj w Bogu, cześć Tobie. Związek Powstańców Śląskich, sierpień 1934. Nieopodal widać mogiły czterech mieszkańców Chełmu Małego zabitych w pierwszym dniu I powstania śląskiego. Byli to Jan Buzdygan, Franciszek Mańkut, Marian Piętok i Jan Turek.

Bardzo ciekawie zachowano w Chełmie ślady grobów, które zniknęły pod rozbudowanym kościołem. Płyty nagrobkowe wmurowano w ścianę kościoła. Z jednej z nich spogląda prawie 6-letnia Marta Rzepka zmarła w grudniu 1894.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1 listopada.Najciekawsze cmentarze Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego [ZDJĘCIA] - Tychy Nasze Miasto

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto