Grobla bieruńska to jeden z najstarszych miejsc (obiektów) w Bieruniu, zabytek inżynierii budownictwa ziemnego i miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych.
Co to jest grobla bieruńska?
„Grobla to pamiątka po czasach, gdy w Bieruniu istniał największy staw rybny na Śląsku, a gospodarka rybna stanowiła ⅔ dochodów państwa pszczyńskiego. Wał ziemny usypano w XVI wieku i umożliwił on powstanie Wielkiego Stawu Bieruńskiego (miał 2500 ha powierzchni), a zarazem chronił mieszkańców Bierunia przed wodą. Bodajże karpie z bieruńskiego stawu, trafiały na stół królewski na Wawelu. Dziś tego stawu już nie ma, natomiast na skutek szkód górniczych powstały małe zbiorniki wodne, wokół których ukształtowała się przyrodnicza enklawa", czytamy w notce prasowej.
- Można powiedzieć że staw bieruński w ten sposób do nas wraca - mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Są tam siedliska dzikich ptaków i cenna roślinność. Dlatego, zgodnie z ekspertyzą przyrodniczą, chcemy tak zagospodarować, żeby naszymi działaniami nie zniszczyć naturalnych walorów tego miejsca.