Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. prałat Franciszek Resiak - Ikona. Święty obraz. O ikonach Nowosielskiego i nie tylko

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Ks. prałat Franciszek Resiak i jego najnowsza książka
Ks. prałat Franciszek Resiak i jego najnowsza książka Jolanta Pierończyk
Ks. prałat Franciszek Resiak, emerytowany budowniczy i proboszcz kościoła Ducha św. w Tychach, napisał kolejną książkę. Tym razem o ikonach - Jerzego Nowosielskiego, ale nie tylko. Książka jest też małym albumem ikon znajdujących się w tyskim kościele Ducha św.

"Ikona. Święty obraz" - tak ks. Franciszek Resiak zatytułował swoją najnowszą książkę.

Czemu służy ikona?

"Celem Ikony jest wprowadzenie świadomości modlącego się w świat ducha. Stąd wniosek, że Ikona nie służy do podziwiania, ale do kontemplacji sfery boskiej, nadprzyrodzonej" - pisze ks. prałat Franciszek Resiak.

O twórcy ikon w kościele Ducha św. w Tychach powiedział, że zapisał się on na zawsze w historii malarstwa liturgicznego.

Dowiadujemy się z książki ks. prałata Franciszka Resiaka, że ikony to nie tylko malarstwo na płótnie czy desce, ale też w mozaice, rzeźbie czy metalu. W Tychach ikonę w metalu ma kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Paprocanach. Wykonał ją Franciszek Giel z Kobióra. Dodajmy, że budowniczym tego kościoła jest również ks. prałat Franciszek Resiak. Ikonami interesował się od początku swojej kapłańskiej drogi. Poznawał je dzięki felietonom właśnie Jerzego Nowosielskiego w katolickim miesięczniku "Znak" na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. I czuł, że to jest właściwe malarstwo do kościoła. Że to jest sztuka sakralna.

Sztuka sakralna i malarstwo religijne to nie to samo

W swojej książce ks. prałat Franciszek Resiak wskazuje na różnicę między sztuką sakralną a malarstwem religijnym. "Sztuka sakralna musi być związana z Liturgią", napisał Benedykt XVI w swoim dziele "Duch liturgii". A autor książki "Ikona. Święty obraz" dodaje: "Katechizm Kościoła katolickiego zauważa, że sztuka sakralna przekazuje orędzie ewangeliczne, a przede wszystkim pomaga w skupieniu modlitewnym".
Zdaniem ks. prałata Resiaka tylko artyści wierzący powinni tworzyć wystrój kościołów i tylko wierzący architekci powinni te kościoły projektować.

Dlaczego kościół Ducha św. w Tychach "kipi świętością"?

Kościół Ducha św. w Tychach ma szczęście być dziełem twórców wierzących. Ks. prałatowi Franciszkowi Resiakowi udało się przekonać decydentów, że najodpowiedniejszym architektem będzie Stanisław Niemczyk, człowiek głębokiej wiary, a do stworzenia wystroju zaprosić swojego nauczyciela w dziedzinie ikon - prof. Jerzego Nowosielskiego, choć początek współpracy nie był łatwy,

O spięciu pomiędzy ks. prałatem Franciszkiem Resiakiem a prof. Jerzm Nowosielskim

Dziś kościół Ducha św. w Tychach jako dzieło trzech wybitnych postaci (bo taką jest też zlecający prace architektowi i artyście ks. prałat Franciszek Resiak) "kipi świętością", jak powiedziała węgierska dziennikarka telewizyjna podczas zwiedzania go w latach 80.

Natomiast w istotę ikony ze znawstwem i w historyczno-filozoficznych kontekstach wprowadza ks. prałat Franciszek Resiak we wspomnianej książce "Ikona. Święty obraz".

ZOBACZ TAKŻE
Ks. prałat Franciszek Resiak
Kulisy budowania kościoła Ducha św. w Tychach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto