Nasza Loteria

Ks. prałat Franciszek Resiak - Ikona. Święty obraz. O ikonach Nowosielskiego i nie tylko

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Ks. prałat Franciszek Resiak i jego najnowsza książka
Ks. prałat Franciszek Resiak i jego najnowsza książka Jolanta Pierończyk
Ks. prałat Franciszek Resiak, emerytowany budowniczy i proboszcz kościoła Ducha św. w Tychach, napisał kolejną książkę. Tym razem o ikonach - Jerzego Nowosielskiego, ale nie tylko. Książka jest też małym albumem ikon znajdujących się w tyskim kościele Ducha św.

"Ikona. Święty obraz" - tak ks. Franciszek Resiak zatytułował swoją najnowszą książkę.

Czemu służy ikona?

"Celem Ikony jest wprowadzenie świadomości modlącego się w świat ducha. Stąd wniosek, że Ikona nie służy do podziwiania, ale do kontemplacji sfery boskiej, nadprzyrodzonej" - pisze ks. prałat Franciszek Resiak.

O twórcy ikon w kościele Ducha św. w Tychach powiedział, że zapisał się on na zawsze w historii malarstwa liturgicznego.

Dowiadujemy się z książki ks. prałata Franciszka Resiaka, że ikony to nie tylko malarstwo na płótnie czy desce, ale też w mozaice, rzeźbie czy metalu. W Tychach ikonę w metalu ma kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Paprocanach. Wykonał ją Franciszek Giel z Kobióra. Dodajmy, że budowniczym tego kościoła jest również ks. prałat Franciszek Resiak. Ikonami interesował się od początku swojej kapłańskiej drogi. Poznawał je dzięki felietonom właśnie Jerzego Nowosielskiego w katolickim miesięczniku "Znak" na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. I czuł, że to jest właściwe malarstwo do kościoła. Że to jest sztuka sakralna.

Sztuka sakralna i malarstwo religijne to nie to samo

W swojej książce ks. prałat Franciszek Resiak wskazuje na różnicę między sztuką sakralną a malarstwem religijnym. "Sztuka sakralna musi być związana z Liturgią", napisał Benedykt XVI w swoim dziele "Duch liturgii". A autor książki "Ikona. Święty obraz" dodaje: "Katechizm Kościoła katolickiego zauważa, że sztuka sakralna przekazuje orędzie ewangeliczne, a przede wszystkim pomaga w skupieniu modlitewnym".
Zdaniem ks. prałata Resiaka tylko artyści wierzący powinni tworzyć wystrój kościołów i tylko wierzący architekci powinni te kościoły projektować.

Dlaczego kościół Ducha św. w Tychach "kipi świętością"?

Kościół Ducha św. w Tychach ma szczęście być dziełem twórców wierzących. Ks. prałatowi Franciszkowi Resiakowi udało się przekonać decydentów, że najodpowiedniejszym architektem będzie Stanisław Niemczyk, człowiek głębokiej wiary, a do stworzenia wystroju zaprosić swojego nauczyciela w dziedzinie ikon - prof. Jerzego Nowosielskiego, choć początek współpracy nie był łatwy,

O spięciu pomiędzy ks. prałatem Franciszkiem Resiakiem a prof. Jerzm Nowosielskim

Dziś kościół Ducha św. w Tychach jako dzieło trzech wybitnych postaci (bo taką jest też zlecający prace architektowi i artyście ks. prałat Franciszek Resiak) "kipi świętością", jak powiedziała węgierska dziennikarka telewizyjna podczas zwiedzania go w latach 80.

Natomiast w istotę ikony ze znawstwem i w historyczno-filozoficznych kontekstach wprowadza ks. prałat Franciszek Resiak we wspomnianej książce "Ikona. Święty obraz".

ZOBACZ TAKŻE
Ks. prałat Franciszek Resiak
Kulisy budowania kościoła Ducha św. w Tychach

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto