Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raisa Misztela: Jak mam dalej uczyć języka rosyjskiego?

Jolanta Pierończyk
Raisa Misztela
Raisa Misztela Jolanta Pierończyk
Raisa Misztela, tyszanka z Doniecka, trwa w nieustannym strachu o życie swoich najbliższych. Do tego dochodzi dylemat zawodowy. Raisa jest bowiem piosenkarką i nauczycielką języka rosyjskiego. Ze swojego repertuaru wyrzuciła już piosenki rosyjskie, ale jak dalej uczyć tego języka?

- W Doniecku mam mamę i brata z jego rodziną. Są u kresu wytrzymałości. Strzały padają z każdej strony. Nigdy nie wiadomo, kogo i kiedy jaka kula trafi. Mama codziennie się ze mną żegna. Ludzie garściami biorą tabletki na uspokojenie. Najgorsze jest jednak to, że ta wojna podzieliła ludzi. Podzieliła rodziny, przyjaciół. Ja sama straciłam wielu dobrych znajomych, którzy stanęli po stronie Rosji – mówi Raisa Misztela, tyszanka ukraińskiego pochodzenia, piosenkarka i nauczycielka języka rosyjskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach.

To, co się aktualnie dzieje na Ukrainie nie tylko napawa ją strachem o życie najbliższych, ale staje się problemem w życiu zawodowym.

- W moim repertuarze przeważają rosyjskie piosenki, których w obecnej sytuacji nie potrafię śpiewać. Przestałam oglądać rosyjską telewizję. Żałuję, że w ogóle ten język znam – mówi Raisa. – A co ja we wrześniu powiem moim uczniom? Jak mam dalej uczyć tego języka? Zawsze zaczynałam od opowiadania o Moskwie, historii Rosji, znanych ludziach tego kraju…. Przedstawiałam rosyjską muzykę, piosenki, filmy… Jak to dalej robić? jak zachęcać do nauki języka, którego ja sama w tej chwili nienawidzę?

JAK UCZYĆ ROSYJSKIEGO? OTO RADA, JAKĄ NADESŁAŁA ROSJANKA

Najgorsza jest jednak bezsilność. Ukraina woła o pomoc, a pomóc jej nie można, bo żadna pomoc do ludzi nie dojdzie. – _„Dobrze by było, żeby dla żołnierzy zebrać kaski, kamizelki kuloodporne i buty gumowe w rozmiarach 43-45. Potrzebne są też skarpetki, majtki, podkoszulki, baterie do krótkofalówek, środki tamujące krew, leki przeciwbólowe”, pisze mi mój znajomy. Poza koszulkami kuloodpornymi wszystko byłoby do zdobycia, ale jak to wysłać? Tam nic nie dochodz_i – mówi Raisa.

Raisa Misztela: Róbmy gołębie!

Postanowiła więc przynajmniej zjednoczyć ludzi wokół myśli o Ukrainie i pragnienia pokoju dla niej. Na swoim profilu facebookowym rzuciła hasło: „Róbmy gołębie!” Ludzie podjęli wyzwanie i papierowe gołębie zaczęły paczkami przychodzić na jej domowy adres.
Coś trzeba robić, oprócz modlitwy_”, napisała do niej jedna z tych osób, które zaangażowały się w produkcję tego symbolu pokoju, jakim są gołębie.
- _Będę je rozdawać ludziom
– mówi Raisa. Pierwsza partia „poleciała” do publiczności zgromadzonej przed sceną podczas pikniku wojskowego, gdzie Raisa dała krótki koncert dedykowany żołnierzom polskim i ukraińskim. Zaśpiewała dwie piosenki ukraińskie i jedną polską.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto