Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości. Jak je obchodzono w latach 20. XX wieku w Tychach? Cytaty z kroniki SP 1

JOL
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 1926 roku. W kronice Szkoły Podstawowej nr 1 w Tychach zanotowano: „Dzień 11 listopada obchodzono po raz pierwszy w całej Polsce jako rocznicę odzyskania niepodległości Polski. W dniu tym odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele, w którym wzięła udział młodzież tutejszej szkoły pod nadzorem całego grona, po czym wróciła do szkoły na „Uroczysty poranek’, na którego program złożyły się śpiewy, przemówienie kierownika szkoły i deklamacje. Na zakończenie odśpiewano „Rotę” Konopnickiej.” Odtąd już co roku obchody 11 listopada są w kronice szkolnej odnotowywane

.W roku 1927 był to poranek z odczytem pt. „Co Polska zrobiła dla odzyskania niepodległości?” i „Rotą” na zakończenie.

Obchody 10. rocznicy odzyskania niepodległości, w roku 1928, odbyły się „w sali p. Strzeleckiego [dziś restauracja „Polonez” przy Damrota]. Był to „uroczysty poranek” z przemówieniem kierownika szkoły, „śpiewami, deklamacjami, tudzież występami potrójnego kwartetu skrzypcowego uczniów szkoły tutejszej”. „Celem uczczenia 10-lecia niepodległości Polski zarządził WOP zbiórkę na Dom Zdrowia dla dziatwy”.

Z roku na rok program obchodów nabierał coraz większego rozmachu, a relacja coraz więcej miejsca w kronice zajmowała.

W roku 1929 kronikarz szkolny napisał: „10 listopada obchodziła szkoła wraz z miejscową ludnością uroczyście rocznicę odzyskania niepodległości. W dniu tym wyruszyła młodzież we wspólnym pochodzie ze starszymi do kościoła na uroczyste nabożeństwo. Po nabożeństwie, odśpiewaniu pieśni „Boże coś Polskę” i złożeniu wieńca i hołdu poległym wyruszył pochód głównymi ulicami Tychów, a powróciwszy na plac Wolności, zakończono uroczystość przedpołudniową odśpiewaniem „Roty”. Wieczorem odbyła się uroczysta akademia w sali p. Brzóski. W dzień poprzedni, tj. w sobotę, przeprowadzono w klasach pogadankę z dziećmi na temat „Znaczenie niepodległości Ojczyzny”, po czym odśpiewano hymn państwowy.”
W roku 1930 „uroczysty poranek” w dniu 11 listopada odbył się w SP 1 nie tylko dla uczniów tej szkoły, ale także okolicznych szkół. Oczywiście, najpierw było nabożeństwo, potem „popisy chórów szkolnych, deklamacje, wykład kierownika szkoły żwakowskiej p. Józefa Oszywy, „Rota” na koniec.”

11 listopada 1931 z okazji 13. rocznicy Święta Niepodległości „dziatwa szkolna wraz z nauczycielstwem wzięła udział w nabożeństwie o 8.30. Po nabożeństwie dzieci zgromadziły się w Sali Ludowej, gdzie odbył się poranek. Okolicznościowe przemówienie wygłosił kier. Szkoły p. Oszywa. Dzieci deklamowały wiersze, odśpiewały „Brygadę” i na zakończenie „Rotę”.”

11 listopada 1932 obchody podzielone już były na dwie części. Rano nabożeństwo o godz. 9, poranek dla dzieci szkolnych w sali Domu Ludowego. Wieczorem - akademia sali u Brzóski. Obecnych – 700 osób, deklamacje, występy chórów „Harmonia” i „Echo”, referaty. „Z inicjatywy p. Wieczorka, naczelnika gminy, odśpiewano pod koniec kilka pieśni patriotycznych”.

Na 15-lecie święta do tradycyjnego scenariusza obchodów dołożono w Tychach dwie jednoaktówki.

11 listopada 1934: „Święto Niepodległości wypadło tego roku nadzwyczaj okazale. Program podobny jak ub. roku. W defiladzie wzięło udział kilka tysięcy ludzi, podobnie jak na 3 Maja. Na akademii było przeszło 700 ludzi. wielu musiało wrócić z powodu braku miejsca. Referat okolicznościowy na akademii wygłosił kierownik szkoły Zaręba”.

W roku szkolnym 1938/39 nie ma osobnej relacji z obchodów Święta Niepodległości. Kronikarz odnotował tylko: „Bardzo ładny program dały obie szkoły [SP 1 i szkoła żakowska] na 11 listopada i 3 Maja. Sztuki dobierano przeważnie z „Płomyka” i „Teatru w szkole”. Dobrą innowacją była dekoracja muzyczna (płyty – patefon)”.

Był to ostatni rok obchodów Święta Niepodległości. Przywrócono je w roku 1989.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto